Bitmeyen Askerlik Yapmışlar

Güncel
28 Ağustos 2016
8.746 OKUNMA
14 YORUM
Facebook
Twitter
Google +

imageŞu anda normal şartlarda kamuflaj içerisinde geçireceğim son 50 günüm kaldı. Daha dün gittin iyi bişey kalmamış dediğinizi duyar gibiyim. Yapmayın etmeyin sizin 50 gün dediğiniz basit bir matematik hesabıyla 1200 saat yapıyor yani tamı tamına 72.000 saniye ediyor. Yetmişikibin saniye. Ben yazarken siz okurken yoruldunuz itiraf edin, çekinmeyin.

Dakikalar saat, saatler gün oldu sanki. Şu anda bitse de gitsek moduna girdim iyice. Biliyorum az kaldı bitecek diye düşününce olayı teoride çözmüşüm gibi duruyor ama pratikte beceremiyorum. Bitmiyor, belki de bitmeyecek hep asker kalacağım burada.

Sivildeyken bir gün keşke 30-40 saat olsaydı diyen ben, şimdi 24 saate katlanamaz oldum.

Ama bu süre içerisinde hayatıma yön verecek bazı şeylerin farkına vardım.

Mesela Ağustos ayının ne kadar da uzun bir ay olduğunu da öğrendim. Yıllardır ağustos ayındayız. Bitmiyor, valla bitmiyor yatıyorum bugün günlerden salı, aylardan ağustos. Kalkıyorum yine aynı.
Çünkü 1382638 gündür ağustos ayındayız. Abartmadan söylüyorum askere geleli 49273834 gün oldu halen askerdeyim. Arkadaşlara bugün günlerden ney diye soruyorum salı diyorlar, “daha dün sordum neden halen salı biraz anlatsana” dediğimde  abi o soruyu dün değil daha bu sabah sorduğumu hatırlattıklarına ortamda bir sessizlik oluyor.

Önce alışmıştım sanki burada doğmuşum hiç bitmeyecek gibi geldiği için pek sıkıntı yapmıyordum ama uçak biletimi aldıktan sonra evde annemin yapacağı yemekleri düşünmekten dakikaları sayar oldum. Hayaller anne yemekleri hayatlar peynir ekmek ( oda kalırsa ) ikilemindeyiz bir süredir. Öyle ki gizli saklı baklava ev yemekleri resimlerine bakıp kendi aramızda bunları nasıl yiyeceğimizi düşünmeye başladık.  Baklavayı ekmek arası yapıp yemek isteyeni mi ararsın, mangalda pirzola üzeri dondurma yemek isteyeni mi. “Abi ben iki elimle ağzımı açayım sen kürekle boşalt” diyenleri duydu bu kulaklar, varın ötesini siz düşünün.

Bu içerisinde bulunduğumuz duruma da Şafak sıkıştırması deniliyormuş. Psikolojik olarak incelenmesi gereken bir olgu bu durum. Bunun sebeplerinden birisi yakın Zaman’da rütbemiz yükselecek Hürgeneral olacağız belki ondan bilemiyorum. Askere gelmemiş arkadaşlar için o duygu nasıl diye merak edenlere diyebilelim ki, merak etmeyin.

Son olarak bizdeki bu sivil hayata şartlanmışlık durumuna bakınca keşke hayatta olaydın bizi de inceleseydin Pavlov diyorum. Eğitim bilimlerine yeni bir kuram kazandırabilirdin.

Facebook
Twitter
Google +
YORUMLAR

 1. Allah yardımcın olsun abi, biliyorum zor da az daha sabır, sonra sen aç ağzını, valide hanım kürekle dolduracak ev yemeklerini :)

 2. Emekli hürgeneral olarakdan yazıyorum :) ben uzun dönem olarak yaptım bu demek oluyorki senden kidemliyim ben askerden geleli hemen hemen 1 yılı geçti. Şafak saymayı bırak :) hafta hafta say daha çabuk geçiyor tecrube konuşuyor. Bazı gerçekler vardır AZI bitmiş çoğu kalmış asıl iş şimdi başlıyor. Hani diyosun ya ! şafak sıkıştırma olayı bilirim yatarsın kalkarsın saatler günler aylar hep aynıdır hiç ilerlemez ve bunu asker iken kimse zamanın ilerledigini görmemiştir göremezde. Bunun tek belirtisi üst devrelerin teskere aldıgını hatırladıgın zaman içine bir umut doğuyor ve sessizce içinden diyorsun ki lan zaman ilerliyormuş diyorsun ama kendini kandırdıgını anladıgın zaman gözünün önüne bir perde iniyor ve hayallere dalıyorsun :) Sana tek tafsiyem abi arkadaşlarınla dolu dolu zaman geçirmeye bak bol bol resim çektir G3 ile :) biraz daha sabır et şunun şurasında ne kalmış :)

 3. :)) emeğine sağlık çok güzel.

 4. Bizde şubatta gidiyoruz bakalım hayırlısı :)

 5. blogunuzu yeni takip etmeye başladım. o da sanırım askerlik döneminize denk gelmiş :) umarım en kısa dönemde teskerenizini alırsınız

 6. merhabalar artık bitsin bu askerlik daha fazla yazı okumak istiyorum :)

 7. Alimetedemir

  Bitmiyor harbiden sessuzlik cöküyorhergün daglar bana bn daglara bakıyorum arada bi konuştuğumuz oluyor her gun ayni seyleri gormekten sıkıldım

 8. Askerlik bitmiş olmalı sanki şimdilerde :)

 9. Merhaba,

  Şimdilerde özlüyor musunuz askerliği? Aşağı yukarı aynı zamanda askerlik yapmışız. Ama beni bir daha alsalar ben yine giderim. O zaman geçmeyen saniyeler şimdi güzel anılara dönüştü. :)

 10. Gitmeyen anlayamaz anlamaz anlatamazsın.

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*