Diş Hekimi ile Dişçiyi Birbirine Karıştırmayın

Genel
7 Aralık 2015
4.729 OKUNMA
5 YORUM
Facebook
Twitter
Google +

dis-hekimi-disci
Bugün uzun zamandır kaytardığım, bir türlü cesaret edemediğim bir işi tamamladım; diş hekimine gittim. Çocukken diş hekimleri diş çekmez, gelen hastaya diş macunu verir sanırdım. Bugün öyle olmadığını bir kez daha hatırladım.

Bende de birçok kişide olduğu gibi bir fobi halini almıştı bu diş hekimine gitmek. Başımın üzerinde kocaman bir ışık, çok garip sesler çıkartan ( djiiiiiii diye ) ve ağzıma giren değişik aletler.. Ağızlarında klinikten pamuklar ile çıkan insanlar. Testere filmi gibi..
Ama artık el mahkum derler ya, baktım korkunun ecele de bi faydası olacak gibi gözükmüyor. Bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa bir sonraki gün er yada geç o klinikten içeriye girip o koltuğa oturacağımı anladım.
Tüm eşten dostan helallik aldım ve gittim. Tedavi için beklerken içimden “olm halen vaktin var, yarın filan geliriz” diye kendi kendime söylenirken sıra bana geldi. Yavaş ve rahat adımlarla sanki darağacına ilerliyor gibi ilerledim. Koltuğa oturdum ve o meşhur soru ile karşı karşıya kaldım yine; “Tok musun ?”. Bende her ihtimale karşı 2-3 günlük yemeğimi peşin peşin yemiş olarak gitmiştim zaten.

“Evet açıyoruz” ile tedaviye başladık, önce ağzımın kenarından bi alet sallandı sonrasında anestezi için hekim bir iğne yaptı. Bölgenin uyuşması için 10-15 dk kadar koltukta oturdum ve uyuşma yüzümün sol kısmını kaplayınca kendimi Yüzüklerin Efendisindeki Orklar gibi hisettim. Zaten o uyuşukluk sonrası ne olup bittiği hakkında hiçbir fikrim yok :)
Hekim tedaviyi sürdürürken bu korkunun ne kadar gereksiz olduğunu ve Diş Hekimi ile dişçi arasındaki ayırımı da o anda fark ettim. Öyle rahattım ki, koltukta o anda uyuyup kalabilirdim biraz daha devam etseydik..
4-5 yıl önce yaşadığım bir dişçi macerası ve o diş koltuğunda bayılacak duruma gelmemden mütevellit bu fobi bende yer etti.  Hatta fobi olayını bırakıp kabus klasmanına atlamıştı. Bugün o korkulardan eser kalmadı.

Diş sağlığı önemli ve ihmal edilmemesi gereken şeyler. Biran önce bu fobiyi aşmak gerektiğini geçte olsa tecrübe ettim ve bu korkunun da tamamen diş hekimine olan güvenden kaynaklandığını anladım. Çünkü sizi anlayan, güler yüzlü ve konuşarak her işlemi yapan, eli hafif, işini gerçekten hakkıyla yapan dişçi ile değil “diş hekimi” sayesinde bu korkuyu yenebilirsiniz.
Artık tecrübe ile sabittir; dişçi fobisinin üzerinden yine bir “diş hekimi” ile geliniyormuş :)

Tavsiye ve teşekkür niteliğinde…
Konya’da varsa dişçi ile ilgili problemi olanlar, bir “Diş hekimi”ne görünmelerini tavsiye ediyorum :)
Teşekkürler Dent-i Konya ve Dt. Mete Algen :)

Facebook
Twitter
Google +
YORUMLAR

  1. hp

    Faylalı bir makale olmuş teşekkürler

  2. Diş konusunda bende biraz hassasım aslında. Bende dişçiye gitmeyi ihmal ediyor, açıkçası tırsıyordum.

    Geçenlerde bende diş ile zaferim! adlı konuda olanı biteni yazmıştım :)

  3. Çok yararlı bir paylaşım olmuş Teşekkürler :)

  4. Bilmiyodum Ögrenmiş oldum :)

  5. Gerçek bir diş hekimini bulmadan önce ben de birkaç dişçiye gittim. Şansıma hekimim orta okulda bulundu) hala müşterisiyim yılda 2-3 kere kontrole geliyorum. Dişi kurtarmak istemesi önemli çok ağır fatura peşinde ne yazık ki

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*