Sütlaç Tarifi

Bu tarifimizde sizlere sütlü tatlı tariflerinden sütlaç tarifi ‘ni anlatacağız. Sütlaç isim kökü olarak sütlü aş kelimesinden gelmekte olup, özünde Rumeli tatlısıdır. Bizim mutfağımızın da en önemli sütlü tatlılarından biri olan sütlaç; pirinç, süt ve şeker gibi ana malzemelerden yapılmaktadır. Ayrıca fırın sütlaç çeşidi de bulunmaktadır. Servis yaparken de genelde üzerine tarçın serpiştirilir.

Devamı İçin Sayfaya Gidin; http://www.neguzeltarifler.com/sutlac-tarifi.html

Güveç Tarifi

Tüm malzemeler istenilen şekilde doğranır. Toprak tencerenin tabanı yağlanır. Toprak tencereye bir kat sebze, bir kat et gelecek şekilde dizilir. En üste domatesler halkalar halinde kesilir, hafifçe tuz gezdirilir. Tencerenin kapağı kapatılır. Tercihen odun ateşinde veya mangalda, eğer imkânlar el vermiyorsa normal ocakta, çok ağır ateşte pişirilir. Bir saat boyunca kapak hiç açılmaz. Bir saat sonunda yemek eğer suyunu çekmişse, bir çay bardağı kaynar su ilave edilir. Etler lif lif ayrılana kadar pişirmeye devam edilir. Sıcak olarak pilav ve cacıkla beraber servis edilir.

Köfte Tarifi

Bu köfte tarifim her zaman yaptığımız klasik köftelerden…Nasıl ki pilavı bildiğimiz için bize kolay geliyorsa;köfte de aynı şekilde kolay görünüyor. Ancak yemek yapmaya yeni başlayanlar için bunu da yazmak lazım değil mi?

Kaynaklar;
Güveç Tarifi Kuzu Etli Güveç Tarifi
Köfte Tarifi