Agave Güney Amerika`da yetişen bir sukulent türüdür. Bitkinin köklerinin işlenmesinden elde edilen nektar, tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Agave, saponin ve fruktan içermektedir. Saponin, anti-enflamatuar, antimikrobiyal ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahip bulunmaktadır. Aztekler de antibakteriyal özelliği bulunduğundan dolayı agave şurubunu kullanmışlardır.

Ayrıca agave şurubu inülin ve Soya İzoflavonu da içermektedir. Yapılan çalışmalar inülinin, kan şekerini düşürme, tok tutma ve iştahı azaltma özellikleri sayesinde kilo kaybetmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. İnülin ayrıca kolestrolü düşürmekte ve bazı kanser türlerinin riskini azaltarak isoflavon, kalsiyum ve magnezyum gibi bazı minerallerin emilimini artırmaktadır.

Agave Şurubundaki Fruktoz Miktarı Ne kadar?

Agave şurubu ve nektarı sıklıkla %70 ile %90 arasında fruktoz içermektedir. Bu gibi bir furktoz/glikoz oranı başka bir gıdada doğal olarak bulunmamaktadır. Karşılaştırmalı olarak, yüksek fruktozlu mısır şurubu %55 fruktoza sahipken, beyaz şeker kamışı şekeri ise sadece %50 fruktoz içermektedir.

Agave Şurubu Kullanımı:

Agave şurubu, şeker kullanılan her yerde tatlandırıcı olarak kullanılabilmektedir.

Her bir su bardağı şeker için 1/3 agave şurubu kullanılır.

Agave şurubu sıvı olduğundan, tariflerdeki sıvı malzeme miktarı üçte bir azaltılmalıdır.

Agave şurubu, ev yapımı kozmetik ürünü yapımında da kullanılabilmektedir.

330 gramdan 6 kilograma kadar bulunan agave şuruplarından dilediğinizi satın almak için https://www.thelifecoshop.com/organik-agave-surubu-660-gr-220  sitesinden güvenle alışveriş yapabilirsiniz.