Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri, oyun uzmanları ve pedagoglar tarafından geliştirilen MentalUP Eğitici Oyunlar uygulaması, sahip olduğu teknolojisiyle Türkiye’yi dünyada temsil etmeye hazırlanıyor.

MentalUP’tan bahsetmek gerekirse:

Çocukların Akademik Başarılarını Destekliyor

Dünya çapında yapılan araştırmalara göre her 10 çocuktan 4’ü oyun bağımlısı. Bu oyunların birçoğunda var olan zararlı içerikler çocukların zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Bununla birlikte dünya çapında incelendiğinde, her 10 çocuktan 1’inde dikkat bozukluğu problemi gözlemleniyor. Bu olumsuzluklar ise çocukların öğrenme güçlüğü çekmesine ve akademik olarak başarısız olmasına sebep oluyor.

MentalUP, çocukları video oyunların zararlı içeriklerinden korumak ve doğru oyunlar ile zihinsel becerilerini artırmalarına yardımcı olmak amacıyla geliştirildi. Uygulamada görsel, sözel, sayısal zeka oyunları ile birlikte dikkat geliştirmeye yönelik egzersizler ön plana çıkıyor. Çocukların dikkatini artırmayı, hafızasını güçlendirmeyi ve problem çözebilme becerilerini geliştirmeyi hedefleyen uygulama, doğal olarak çocukların okul başarısına da katkı sağlıyor. Üstelik okul öncesi eğitimi için de kullanıma uygun.

Eğlendirerek Öğretiyor, Zihinsel Becerileri Geliştiriyor

Uygulamanın güncel halinde, birbirinden eğlenceli 60’tan fazla beyin egzersizi var. Üstelik egzersizlerin tamamı oyun formatında tasarlandı. Buradaki amaç: Çocukların egzersizlerden sıkılmasını önleyerek istikrarlı olmalarını sağlamaktı ve başarılı oldu! 1 yılda yaklaşık 200 Bin kullanıcıya erişen MentalUP’ı Türkiye’nin eğitimde öncü kurumları da ders materyali olarak kullanmaya başladı.

Kapsamlı Performans Raporları Sunuyor

MentalUP kullanıcıları zihinsel becerilerini kendi yaşıtlarıyla karşılaştırma imkânına sahip. Hem zaman içerisindeki değişimi, hem de genel performansı grafiksel sunumlar şeklinde incelemek mümkün. Üstelik dikkat, hafıza, sözel zeka, görsel zeka, problem çözme becerilerinde performans raporları ayrı ayrı incelenebiliyor.

Kişiselleştirilmiş Egzersizler, Kişiye Özel Çalışma Planları Sunuyor

Uygulamayı kullanan herkes aynı egzersizlerle veya aynı zorluk seviyeleriyle karşılaşmıyor. MentalUP, kullanıcının önceki egzersizlerde gösterdiği performansı ölçümleyip uygun zorluk seviyesinde yeni egzersizler belirliyor. Bu sayede çocuklar yardım almadan en doğru çalışma planıyla ilerleme şansına sahip oluyor.

Yetişkinlere de Hitap Ediyor

MentalUP, sadece çocuklar için değil; yetişkinler için de kullanıma uygun. Özellikle dikkat, konsantrasyon ve hafıza gelişimi için yetişkinlerin severek kullandığı uygulamanın beyni zinde tutma özelliği de var.

İnternet Erişimi Olan Bütün Cihazlarda Giriş Yapılabiliyor

IOS, Android veya Windows işletim sistemine sahip cihazlarda MentalUP’ı kullanmak mümkün. Daha doğrusu, internet erişimi olan, neredeyse bütün cihazlarda kullanıma uygun. Uygulama mağazalarında ise şimdilik App Store (test aşamasında) ve Google Play Store’da.

Android kullanıcıları, MentalUP’ı incelemek için bu bağlantıyı kullanabilir: Zeka Soruları (MentalUP)

Artık Tüm Dünyada

MentalUP, özellikle Avrupa ülkelerinden yoğun ilgi görmeyi başardı. Yurtdışı yatırımcı ve müşteri görüşmelerine devam eden MentalUP yönetimi, uygulamanın Türkiye’yi dünyada temsil edebilecek potansiyelde olduğunu müjdeliyor.