Afyon ilinin birçok anlamda farklı bölgelerin karakteristik özelliklerini göstermesi, stratejik bir alana sahip olması ve birçok il ile komşu olmasından dolayı yeterince tanınmanı sağlamıştır. Ancak bir diğer tanınma durumu ise termal otellere sahip olmasıdır. Yeraltı kaynaklarının zenginliği ile jeotermal açıdan da son yıllarda ismini tanıtmayı başarmıştır.

Günümüzde doğal ürünlerin, doğal sağlık yöntemlerinin önem kazanması ile birlikte doğal kaynak sularına olan ilgi aşırı derecede artmış ve Afyon ili de bu durumun farkına vararak, kendi yeraltı sularını ön plana çıkarmak için birçok girişimde bulunmuştur. Özellikle termal oteller alanında yapılan çalışmalar son 15 yılda artmış ve otellerin özellikleri ile dikkat çekmeyi başarmıştır.

Şu anda hala gelişmekte olan kaplıca bölgesi, büyük bir tatil köyü olmaya adaydır. Özellikle termal otellerin yapısı, modernliği, yapmış olduğu etkinlikler, sağladığı son teknoloji yenilikler ve potansiyel kültür sanat etkinlikleri ile adeta hem şifa hem de eğlence merkezi haline gelmiştir.

Her kaplıca köyü gibi Afyon’daki kaplıca termal bölgesi, yurt dışındaki ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Bunun için ildeki tarihi ve turistik mekanlarda termal oteller ile ortaklaşa çalışarak hem ile ziyaretçi çekmek hem de yerel halkı kalkındırmaktadır.

Türkiye ilindeki termal alanların azlığı, ülkedeki termal köylerin daha modern ve etkili bir biçimde kullanılmasını sağlıyor. www.termaloteller.tv adresinden de Afyon ilindeki yapılan termal otellerin nasıl olduğuna bakarsanız, neredeyse 5 yıldızlı otellerin konforunu sağlamaktadır. Zaten hala bölgede termal köy alanında birçok çalışma yapılmaktadır ve gün geçtikçe popülerlik artmaktadır.

Afyon bölgesinde kaplıcaların sayılı olması nedeniyle çok fazla kapasiteye çıkılamamaktadır. Ayrıca ülkemizin pilot bölge olarak seçtiği bu termal bölgede, yenilikçi sistemler ve geliştirmeler yapılmaktadır. Hem tarihi güzellikleri, hem Afyon kültürünü hem de şifalı suyun faydasını görebilmek için ideal bir turizm bölgesi olan termal otellerden erken rezervasyon yaptırmanız, yararınıza olacaktır.