Klasik ve modern çizgilerin tek bir mobilyada bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan avangard mobilyalar, son dönemin en çok tercih edilen tarzlarının başında geliyor. Eğer evlerinizde nostaljik bir hava esmesi size huzur ve mutluluk veriyorsa; ancak aynı zamanda yeniliklere merhaba demeyi de seviyorsanız, bu mobilyaları mutlaka incelemelisiniz. Berke mobilya, müşterilerinin isteklerini ön planda tutan bir marka olarak, koleksiyonunda avangard tarzlara bolca yer vermiştir. Bunu yaparken, kimi takımlarda ahşap kullanırken kimi mobilyalarda da yalnızca o havayı katmayı tercih etmiştir.

Avangard Koltuk Takımları        

Son zamanlarda, klasik koltuklar söz konusu olduğunda daha gösterişli modeller tercih edilmektedir. Geniş ve uzun berjerler kullanılırken, zaman zaman koltukların arka bölümünün olmadığı, daha çok üçlü puflara benzer tarzlara yer verilmektedir. Orta sehpanın ağır görüntüye sahip ahşap ya da koltuk ile aynı kumaşa sahip geniş bir model olması gerekmektedir. Koltukların kol kısımları, modern takımların aksine yalnızca iskeletten oluşmaktadır. Daha çok vintage tarza dönük olan bu mobilyaların kullanılacağı odaların büyük olması önemlidir. Küçük odalarda, sıkışık bir görünüm olacak ve takımınız kendini gösteremeyecektir. Ayrıca, yalnızca koltuk takımı ile sınırlı kalmayarak, duvardaki tablodan tutun, abajurlarınıza kadar nostaljik bir havaya büründürmeniz doğru olacaktır. Ayrıca, avangard koltuklar ile patchwork halıların çok yakışacağını da unutmamalısınız.

Modern Koltuk Takımları

Modern koltuk takımı modellerinde, son zamanlarda canlı ve pastel renk kullanımı oldukça artmıştır. Kahverengi, siyah gibi renkler rafa kalkmış onun yerine hardal sarısı, turkuaz, kırmızı gibi renkler kullanılmaya başlanmıştır. Bu renkler, tek başına fazlasıyla göz yoracağı için de pudra rengi, krem, beyaz gibi daha açık renklerle iç içe geçmiş halde bulunmaktadır. Oturma kısmı geniş, arka bölümü ve boyu kısa olan modern takımlar, sıkça kullanılmaktadır. Bu takımlar, yalnızca şıklığı ile kalmayıp, rahatlığı ile de kullanıcılarını son derece memnun ediyor. Takımın daha şık ve renkli olması adına, puflar kullanabilirsiniz. Odada aksesuar olarak lambader ve parçalı tablolar kullanmanız doğru olurken, televizyon ünitesi olarak ise; arkalıklı modelleri tercih etmenizde fayda bulunuyor.