SEO analizi geniş bir içeriğe sahip olup internet sitenizi optimize etmek amacıyla yaptığınız çalışmaları kapsar. Yapacağınız bu çalışmalar ile web sitenizde nelerin eksik olduğunu daha iyi görebilirsiniz. Özellikle yapacağınız SEO anahtar kelime analizi ile sitenizin Google önceliklerine uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

SEO analiz Google açısından son derece önemlidir. Bu analizle web sitenizin Google arama motoru tarafından belirlenen özellikleri içerip içermediğini inceleyebilirsiniz. Arama motoru yıl boyunca sürekli yenilik ve değişim içinde olduğundan bunlara tek tek hakim olmanız zordur. Dolayısıyla internet sitenizin yaşanan gelişmelere uyumlu hale gelmesi adına ayrıntılı SEO analizi yapmanızda yarar vardır. Bunu belirli dönemlerde tekrar etmeye özen göstermelisiniz. Böylece herhangi bir olumsuz durum olduğunda hemen fark edebilirsiniz. Bu durum SEO analiz ücretsiz hizmet alımlarınız için de geçerlidir.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analizi nasıl yapılır diye baktığınızda dikkat etmeniz gereken birçok detayın olduğunu görebilirsiniz. İlk olarak kendi internet sitenizi kurmakla başlayabilirsiniz. Daha sonra sitenizin sadece bir sürümünün göz atılabilir olup olmadığını inceleyebilirsiniz. Birden fazla adresiniz varsa yalnızca bunlardan birine erişim sağlanacak diğerlerine 301 yönlendirmesi yapılacaktır.

Analiz yaparken sitenizin SEO için uygun koşulları taşıyıp taşımadığını manuel olarak kontrol edebilirsiniz. Tıklanabilir başlık, meta açıklaması, H1 etiketi, özgünlük, doğru kullanılan alt başlıklar ve buna benzer özelliklere öncelik verebilirsiniz. Alacağınız SEO analiz raporu içeriğinde bunlarla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Analiz yaparken olmazsa olmazınız içeriklerinizdir. İçeriğiniz ne kadar özgün ve kaliteli olursa rakipleriniz arasından öne çıkma ihtimaliniz o kadar artacaktır. Kopya içerik kullanmanız sizi her zaman aşağılara çekecektir.

SEO analiz siteleri tarafından alacağınız hizmette arama trafiği analizi, web sitesi güvenilirliğini arttırma, Google Search Console’dan alınan verileri toparlama, backlink profillerini inceleme, web sitesi hızı kontrolü, içerik boşluklarının tespiti gibi analiz detayları yer almalıdır.

SEO Analiz Araçları Nelerdir?

Etkili ve verimli bir çalışma yapmak istediğinizde SEO analiz aracı kullanmanız gerekecektir. Bunlar içerisinde kelime analiz araçları, backlink analizi araçları, site hızı analiz araçları, site içi analiz araçları gibi seçenekler görebilirsiniz. SEO analiz ücretsiz olduğunda memnuniyet düzeyiniz daha da artacağından bunu sağlamaya imkan veren hizmetleri tercih edebilirsiniz. Böylece yapacağınız SEO analizi sizi maliyet açısından da memnun edecektir. Sitenizin ihtiyacı olan tüm özellikleri size en uygun şekilde sunacak bir firma arıyorsanız SEM SEO hizmetlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.