How many words do you know? How many words do we need to know? İyi eğitimli bir kişinin sahip olduğu kelime sayısı 20bin civarındadır. Bu sayı 6 yaşından itibaren belleğe her yıl eklenen 5bin sözcükle oluşur. Yani her geçen gün gelişmeye devam ediyoruz. İkinci bir dili öğrenen kişi için ise durum biraz farklıdır. Yetişkin bir dil öğrencisi ancak birkaç yıl içinde 7 yaşında bir çocuğun bildiği kadar kelime bilebilir. Okullarda yıllarca alınan eğitim, doğal ortamda bir çocuğun bir yılda edindiği gramer ve kelimeden daha azdır. ingilizce pratik yapmanın önemi burada apaçık görülmektedir. Özellikle yıllardır ülkemizde dil sorununun çözülememesinin en büyük sebeplerinde biri bu konudur. Bir işadamı ile turistik amaçlı İngiltere’ye gitmek isteyen bir kişinin kelime bilgisi aynı olmayabilir. Günlük diyaloglarda kullanılan kelime sayısı 2bin ila 3bin ile sınırlıdır. Aktif bir İngilizce için bu rakam 5bin olmalıdır. Yani ortalama 5bin kelime bilgisi olmayan bir kişi bu dili orta seviyede bildiğini söyleyemez. Akademik seviyede bir İngilizce ’ye ihtiyacı olanların bu rakamın üstüne ortalama 7yüz akademik kelime eklemesi gerekir.

İnternetin hayatımızın her anına ortak olması ile birlikte istenilen her yerden İngilizce öğrenmek, tekrar etmek ve pratik yapmak mümkündür. ingilizce pratik yapma siteleri ile kelime ezberlemek, gramer öğrenmek, sesli sistemlerle tekrar yapmak ve anadili İngilizce olan eğitmenlerle sohbet etmek dilin gelişmesi için zaruri ihtiyaçlardır. İngilizce öğrenmek isteyen adayların kendi belirleyecekleri planlarla, kendi belirleyecekleri tempoda, istedikleri zaman aralığında, istedikleri yerden öğrenmeye hemen başlamaları mümkün. Seviye tespiti ile başlayan süreç zamanla adayın kendine olan güvenini artıracak ve her şey bir çorap söküğü gibi açılacaktır. Bu yüzden öğrenilen dilin konuşularak pratik yapılması ve yapılan her çalışmanın sürekli tekrar edilmesi gereklidir. Pek çok konu kitaplardan öğrenilebilir ancak pratik kullanım yerlerini duymadıkça ve kullanmadıkça öğrenilmesi zor bir hal alır. Konuşarak öğrenmek ve kesinlikle ana dili İngilizce olan eğitmenlerden öğrenmek bu seviyede büyük önem taşır. İngilizceyi etkin kullanabilmek için ne dendiğini iyi anlamak kadar konuşmayı da etkin ve gerektiği gibi yapmak gerekir. İngiltere’ye eğitim amacıyla gidenlerin sayısı her yıl artmaktadır. Öğrenilmek istenen dilin alınan eğitimlerin yanında hayatın içinde yaşarken pratik yapılması büyük önem taşır. İngilizce bilmenin önemi hayatın her alanında insanın karşısına çıkar. Dil eğitiminin en büyük sıkıntısı alınan eğitimlere, gidilen kurslara, alınan kitaplara, harcanan zamana rağmen bilgilerin pratiğe dökülememesidir. Pek çok kişi ‘’ anlıyorum ama konuşamıyorum ’’ derken tam da bu durumu özetler. Hızlı konuşma için zorunlu olan pratik çalışmalar ile tıkanmadan seri bir şekilde konuşma sağlanır.

Yurt dışına çıkarak dilin anavatanında öğrenilme ihtimalin olmadığı durumlarda www.konusarakogren.com/blog yardıma koşar. Sitedeki blog yazıları ile ilgilenilen konuda yazılan makaleleri takip etmek büyük fayda sağlar. Öğrenilen kalıpların yeri geldiğinde kullanılması pratik dil öğrenimi için zorunludur. Kendi kendine konuşma ve konuşmaları kaydetme önemli bir çalışmadır. İngilizce konuşulabilecek ve duyulacak ortamlarda bulunmak çok işe yarar. Geçmişte yaşanmış olumsuz deneyimlerin üstünü silin, atın. Hata yapmak öğrenme sürecinin doğal bir sonucudur. Hatalar birer rehberdir ve bizi yönlendirir. Hata yapmaktan çekinmeyin. Hatalar zamanla yerlerini doğrulara bırakır. Öğrenilmek istenen konular, yeterli seviyede İngilizce konuşabilmek için gerekli kelimeler, burçlar ve özellikleri, İngilizcede kelime bilmenin önemi, İngilizce atasözleri, kolay dil öğrenimi üzerine öneriler, İngilizce edat ve bağlaçlar, İngilizce pratik cümleler, İngilizce hikâye okumanın önemi, İngiltere’ye hoş geldin, genel öğretim teknikleri, İngiltere vizesi nasıl alınır, nasıl kelime öğreniriz, İngilizce gramer ve Londra’da neler yapmalı konulu adayın İngilizce olarak okuyabileceği blog yazı başlıklarından birkaç tanesine örnek teşkil etmektedir. Israrlı ve kararlı bir şekilde çalışan herkes İngilizce öğrenecektir. Yaşanmış kötü tecrübelerden etkilenmeden ve sıkılmadan tekrar ve yine tekrar ile siz de en güzel şekli ile İngilizce konuşabilirsiniz.