Markanızı daha iyi bir yerde konumlamak isterseniz mutlaka konu hakkında derin bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekir. Marka yönetimi ve iletişimi sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Markanız için doğru kararları verebilmek için mutlaka marka eğitimi almalı ya da çalışanlarınızın bu konuda çeşitli eğitimler ile kendilerini geliştirmesini sağlamalısınız. Markanızın popüler olması için mutlaka popüler kültürden ve yeniliklerden haberdar olmalı markanızı onlar ile özdeşleştirmelisiniz. Çeşitli reklam ve tanıtım etkinleri, kurumsal kimlik gibi konuların üzerine eğilmelisiniz. Marka eğitimlerinde öncelikle markanın olgusunun ne olduğu, kurumsal kimlik ( isim, logo, kurumsal renkler gibi ), marka değeri gibi konular üzerinde durulur. Marka için önemli olan diğer konuların başlıcaları şöyledir; bir marka nasıl oluşturulur, marka kültürü, marka felsefesi, kişiliği, fiyat politikası ne olmalıdır? Marka yönetimi ve bütünleşik pazarlama iletişimidir.

Markanızın tüketici gözünde gelişme süreci şu şekilde gerçekleşmektedir. Öncelikle marka farkındalığı yaratılır bu farkındalık çeşitli reklam ve tanıtım hizmetleri ile algıya ve bilinirliğie dönüştürülür. Daha sonra tercih edilirlik ve memnuniyet sağlanır ise sadakata dönüşür. Marka eğitimi, markanızın sadık müşteriler tarafından tercih edilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu anlamda marka eğitiminin, pazarlama eğitimi ile yolları kesişmektedir. Markanızın yükselmesi işin mutlaka pazarlama stratejileri marka stratejileri düzgün geliştirilmelidir. Pazarlama eğitimi; yeni pazarlama dünyası, pazarlama karması, strateji ve iş geliştirme, tüketici davranışları, ürün konumlandırma ve geliştirme konularında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Bu sebep ile pazarlama stratejileri ve marka stratejilerinin birbirinden ayrılmaması gerekmektedir.

Üniversitelerin eğitim kurumlarından ya da ciddi eğitim okullarından konu ile alakalı eğitimleri alabilirsiniz. Markanız için oldukça faydalı olacak marka eğitimi ve pazarlama eğitimi sayesinde markanızı geliştirebilir ya da marka oluşturma sürecinizi destekleyebilirsiniz.