okullarda programlama dersi

Yakın zaman içerisinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ilkokullara bilgisayar kodlama dersleri konulması için Milli Eğitim Bakanlığına teklifte bulunacaklarına dair bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamaya hem çok şaşırdım, hemde geçte olsa bu dersin bu derece ciddiyet kazanmasına sevindim. Çünkü uzun zamandır duyduğum tek mantıklı açıklama diyebilirim.

İyi de kardeşim neden zorunlu olsun ? Herkes yazılımcı mı olacak ?

Nasıl ki okullarda kimya derslerini alanların hepsi kimyager, din derslerini alanlar imam, resim dersini alanlar ressam olmuyorsa; programlama dersini alacak öğrencilerin hepsi yazılımcı olacak diye bir kural yok. Zorunlu olmasının korkutan hiçbir tarafı yok, ayrıca hem kısa hem uzun vadeli çok getirisi olacaktır.

Ayrıca ülke olarak “problem çözme” becerimiz herkesin malumu. Hal böyle olunca programlama dersleri sayesinde “analitik düşünme” yeteneğine sahip, son kullanıcı olmayıp üreten bir toplum yetiştirmeye ilk kademeden başlayabiliriz. Aslında amaç öğrencilerin programlamayı öğrenmesi değil, programlama dersleri sayesinde analitik ve algoritmik düşünme yetisini kazanması ve düşünme becerisi ile hayatının her alanında kullanacağı bir mantık geliştirmesidir. İleriye dönük ve uzun vadeli çok güzel bir yatırım olabilir.
Bu alana ilgisi olan öğrenciler için de temel olması bakımından geleceğin uzmanlarının yetişmesine zemin hazırlayacaktır.

Tamam programlama dersi gelsin ama seçmeli ders olsun !

Meslek seçiminde ilk olarak öğrenci yetenekleri sonra ise ilgi belirleyici oluyor. Öğrenciler, gelecekte yapacağı mesleğe ilgi ve yeteneklerine bakarak karar verecekse  o dersle ilgili bir yaşanmışlığı bir deneyimi olması gerekiyor. Eğer seçmeli olursa bu önermenin de altının ne kadar boş olduğunu yine kendimizden biliyoruz. Ortada bir Türkiye gerçeği var.
Aramızda var mı bu güne kadar seçmeli ders seçen birisi. ( Ben ilkokul-lise dönemini geçtim üniversite döneminde bile seçmeli dersler arasından seçim yapamadım, canını yediğim bölüm başkanımız bizim adımıza seçmişti.) Her ne hikmetse birileri bizim adımıza dersleri seçmiş oluyor. Yani anlayacağınız sadece adı “seçmeli” olarak kalıyor.

Şimdiki sistem de oldukça garip.  Hadi oldu ya hasbelkader öğrenci seçti istediği dersi, hemen gel o dersi verelim sana sistemi yine yok. O okulda en çok hangi 3 seçmeli ders seçilmişse, öğrencileri o seçmeli dersleri zorunlu olarak alıyor. Yani seçmeli zorunlu ders gibi bir şey ortaya çıkıyor. Tamamen okul müdürünün vizyonu, misyonu ve iradesine göre işleyen bir süreç.

Zorunlu olsa, amacına ulaşabilir mi ?

İşte asıl mesele burada bitiyor. Benimde herkes gibi tedirgin olduğum nokta tamda burası.

Ülkemizde eğitim programları ve tüm sistemler oldu bittiye getiriliyor. Bugün karar alınıyor, yarın uygulanmaya başlanıyor ertesi gün kaldırılabiliyor. Hem öğrenciler, hem öğretmenler de bu duruma artık alıştılar. Temel oluşturmadan bina yapılmaya çalışılıyor, iki üç yıl sonra çöksün de yeni sistem getirelim diye beklemeye başlanıyor.

Sonuç olarak uygulanırsa ülke geleceğine çok katkı sağlayacağından şüphem yok. En azından eğitimdeki bazı değişimlere temel oluşturması için çok yerinde bir adım olacağı açık ve net.

Umuyoruz suistimal edilen bir ders haline dönüşmez.

***

Bir arkadaşın olaya bakışını da eklemek istiyorum. Hem güldürdü hemde acı gerçeği bize bir kez daha gösterdi :)

Çocuk kod ödevini yapmaya çalışıyor, evde geçmesi olası diyalog:

-napıyosun sen saatlerdir bilgisayar başında?
-ödevim var anne, kod yazıyorum, basit bir hesap makinesi ya..
-bırak ulan eşşek sıpası bilgisayarda ödev mi yapılırmış, aç defterini kitabını adam gibi ödevini yap.

ya da öğretmen gözünden bakalım.

-hocam benim konular biraz sıkışık da sizin dersinizi alabilir miyim bu haftalık?
-ama hocam benim de bir programım var, bakın çocuklar daha tam kavrayamadı algoritma mantığını…
-aman hocam oyun oynuyorlar işte nolcak ben bi köklü sayıları bitireyim…

ya da öğrenci

-ya hocam çok sıkıcı bunlar bırakın da kantır atalım. hem ne ki yani bunlar sınavda çıkmıyor zaten, gerçek hayatta ne işimize yarayacak.

ve programlama dersi bitti. tebrikler.