Okullarda Programlama Dili Zorunlu Olsun !

Güncel
6 Nisan 2015
12.444 OKUNMA
27 YORUM
Facebook
Twitter
Google +

okullarda programlama dersi

Yakın zaman içerisinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ilkokullara bilgisayar kodlama dersleri konulması için Milli Eğitim Bakanlığına teklifte bulunacaklarına dair bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamaya hem çok şaşırdım, hemde geçte olsa bu dersin bu derece ciddiyet kazanmasına sevindim. Çünkü uzun zamandır duyduğum tek mantıklı açıklama diyebilirim.

İyi de kardeşim neden zorunlu olsun ? Herkes yazılımcı mı olacak ?

Nasıl ki okullarda kimya derslerini alanların hepsi kimyager, din derslerini alanlar imam, resim dersini alanlar ressam olmuyorsa; programlama dersini alacak öğrencilerin hepsi yazılımcı olacak diye bir kural yok. Zorunlu olmasının korkutan hiçbir tarafı yok, ayrıca hem kısa hem uzun vadeli çok getirisi olacaktır.

Ayrıca ülke olarak “problem çözme” becerimiz herkesin malumu. Hal böyle olunca programlama dersleri sayesinde “analitik düşünme” yeteneğine sahip, son kullanıcı olmayıp üreten bir toplum yetiştirmeye ilk kademeden başlayabiliriz. Aslında amaç öğrencilerin programlamayı öğrenmesi değil, programlama dersleri sayesinde analitik ve algoritmik düşünme yetisini kazanması ve düşünme becerisi ile hayatının her alanında kullanacağı bir mantık geliştirmesidir. İleriye dönük ve uzun vadeli çok güzel bir yatırım olabilir.
Bu alana ilgisi olan öğrenciler için de temel olması bakımından geleceğin uzmanlarının yetişmesine zemin hazırlayacaktır.

Tamam programlama dersi gelsin ama seçmeli ders olsun !

Meslek seçiminde ilk olarak öğrenci yetenekleri sonra ise ilgi belirleyici oluyor. Öğrenciler, gelecekte yapacağı mesleğe ilgi ve yeteneklerine bakarak karar verecekse  o dersle ilgili bir yaşanmışlığı bir deneyimi olması gerekiyor. Eğer seçmeli olursa bu önermenin de altının ne kadar boş olduğunu yine kendimizden biliyoruz. Ortada bir Türkiye gerçeği var.
Aramızda var mı bu güne kadar seçmeli ders seçen birisi. ( Ben ilkokul-lise dönemini geçtim üniversite döneminde bile seçmeli dersler arasından seçim yapamadım, canını yediğim bölüm başkanımız bizim adımıza seçmişti.) Her ne hikmetse birileri bizim adımıza dersleri seçmiş oluyor. Yani anlayacağınız sadece adı “seçmeli” olarak kalıyor.

Şimdiki sistem de oldukça garip.  Hadi oldu ya hasbelkader öğrenci seçti istediği dersi, hemen gel o dersi verelim sana sistemi yine yok. O okulda en çok hangi 3 seçmeli ders seçilmişse, öğrencileri o seçmeli dersleri zorunlu olarak alıyor. Yani seçmeli zorunlu ders gibi bir şey ortaya çıkıyor. Tamamen okul müdürünün vizyonu, misyonu ve iradesine göre işleyen bir süreç.

Zorunlu olsa, amacına ulaşabilir mi ?

İşte asıl mesele burada bitiyor. Benimde herkes gibi tedirgin olduğum nokta tamda burası.

Ülkemizde eğitim programları ve tüm sistemler oldu bittiye getiriliyor. Bugün karar alınıyor, yarın uygulanmaya başlanıyor ertesi gün kaldırılabiliyor. Hem öğrenciler, hem öğretmenler de bu duruma artık alıştılar. Temel oluşturmadan bina yapılmaya çalışılıyor, iki üç yıl sonra çöksün de yeni sistem getirelim diye beklemeye başlanıyor.

Sonuç olarak uygulanırsa ülke geleceğine çok katkı sağlayacağından şüphem yok. En azından eğitimdeki bazı değişimlere temel oluşturması için çok yerinde bir adım olacağı açık ve net.

Umuyoruz suistimal edilen bir ders haline dönüşmez.

***

Bir arkadaşın olaya bakışını da eklemek istiyorum. Hem güldürdü hemde acı gerçeği bize bir kez daha gösterdi :)

Çocuk kod ödevini yapmaya çalışıyor, evde geçmesi olası diyalog:

-napıyosun sen saatlerdir bilgisayar başında?
-ödevim var anne, kod yazıyorum, basit bir hesap makinesi ya..
-bırak ulan eşşek sıpası bilgisayarda ödev mi yapılırmış, aç defterini kitabını adam gibi ödevini yap.

ya da öğretmen gözünden bakalım.

-hocam benim konular biraz sıkışık da sizin dersinizi alabilir miyim bu haftalık?
-ama hocam benim de bir programım var, bakın çocuklar daha tam kavrayamadı algoritma mantığını…
-aman hocam oyun oynuyorlar işte nolcak ben bi köklü sayıları bitireyim…

ya da öğrenci

-ya hocam çok sıkıcı bunlar bırakın da kantır atalım. hem ne ki yani bunlar sınavda çıkmıyor zaten, gerçek hayatta ne işimize yarayacak.

ve programlama dersi bitti. tebrikler.

Facebook
Twitter
Google +
YORUMLAR

 1. Burak

  Emre kardeşim iyi güzel hoş söylemişsin ama programlama dersini Türkiye’nin kaldıracak gücü yok maalesef.
  – Öğrenci bu dersi ne kadar ciddiye alıp ilgi gösterecek acaba.
  – Bilişim derslerini bile oyun oynama dersi olarak gören öğrenci ve öğretmenler programlama dersini ne olarak görür kim bilir.
  – Türkiye’de bilişim hocalarının programlama diline yetileri ne kadar acaba?
  Ha ” bilgisayar öğretmenleri girmesin derse bilgisayar programcıları girsin.” dersen o zaman da adamların formasyonu yok onu ne yapacaz.Bu şuna benziyor ki bir imamın din kültürü öğretmeni olarak derse girmesi gibi.Bu durum ne kadar saçmaysa o da öyle saçma olur bence.

  Çok güzel bir düşünce ama Türkiye bunu kaldıramaz be kardeşim.

  • yemre Yazar

   Çok haklısın Burak yani olay tamamen vizyon misyon meselesi aslında.
   Öğrencide, öğretmende ya da velilerde biten bir problem değil; toplumun genelinde yayılmış olan bir vizyon-misyon erozyonu mevcut.

   Dediğin gibi Türkiyenin bunu kaldırabilmesi için temiz bir 10 yıl geçmesi lazım.

 2. Ali Alkan

  Zorunlu olması durumunda karşılaşılması olası sorunlar bunlarken, seçmeli olarak okutulduğunu düşünmek istemiyorum. Zira okullarda zorunlu derslere giren öğretmenlerin nitelikli olup olmamasından ziyade, çoğu okulun kadrosu bile oturmamış daha. Yeni eklenen bir derse, nitelikli öğretmen gerektiren bir derse, öğretmen yetiştirilebileceğine hiç ümidim yok.

  • yemre Yazar

   Ali yani senide tespitin bu yönde çok isabetli oldu.
   Nitelikli öğretmen yetişmeyen bir eğitim sisteminde öğrencilerin aldığı eğitimin kalitesi de görüyoruz günümüzde.
   Eğitim fakültesi mezunu bir öğretmen olarak düşmanıma bile tavsiye etmiyorum artık Öğretmenlik mesleğini.

 3. Burak Göç

  Çok güzel bir konuya örnekleri ile detaylı şekilde değinmişsiniz hocam. Bu konunun benzeri bir konu hakkında bende kişisel blogumda yazı hazırlıyorum fakat henüz bitiremedim. YouTube’da Barack Obama vs Binali Yıldırım videosu var. O videoyu izlerseniz şayet ülkemizde programlama gibi önemli ve bilişim kadar önemli bir alana ne kadar değer verildiğini görebilirsiniz. Ayrıca son söz olaraktan da o videoyu yazınıza eklemeniz spritüel bir hava katmaya yardımcı olacaktır.

  • yemre Yazar

   Dediğiniz gibi o videoyu ekleyeceğim hocam. Yazılanların özeti o video olsa gerek :)

 4. osman

  Kesinlikle zorunlu olması lazım ve acil kendimize özgü yazılım diline ihtiyacımız var. Temennim en yakın zamanda gerçekleşmesi…

 5. Soner TURAN

  Bende programlama öğrenmeye çalışıyorum 3 aydan beri, problem çözme ve çözüm üretme yeteneğini kişinin çok geliştiriyor. İnsan farkı hemen görebiliyor kendinde. Şuan önemli bir sektör daha iş işten geçmemişken atılması gereken bir adım. Eğer geç kalınırsa olacak olan siz uçak yapmayın biz size daha ucuza satarız siz uğraşmayın böyle şeylerle bizden alın mantığına dönüşecektir.

 6. Kesinlikle ve kesinlikle zorunlu olmalı ben Milli Eğitim Bakanı olsam ilk yapacaklarım arasında bu gelir :) o kadar çok gereksiz ders var ki onlar kaldırılacak teknolojiye dönün ileriye dönük dersler eklenmeli bence , Nasıl ki her matematik dersini gören matematikçi olamıyorsa , her yazılım gören de yazılımcı olacak diye de bir şey yok ama en azından bu konuda insanların bilgileri olur internette her gün bilmem kaç tane yeni trojen , virüs yazılımları çıkıyor bunlara karşı insanlar kendilerini savunur en azından.

 7. Kesinlikle size katılıyorum. Özellikle scratch gibi programlar ile en azından programlamanın mantığını kavramaları açısından oldukça önemli

 8. Bencede zorunlu olmalı halen paintten resim yapmayı gösteriyorlar biran önce seçmeli ders olarak okullarda işlenmesi lazım.

 9. Atoş

  Bizim okulda bilgisayarı facebook olarak biliyorlar. Okulda saysan 10 kişi bilir webmaster falan filan. Böyle bi’şey gelirse çok hoş olur.

 10. Kısa vadede çok zor, ama orta ve uzun vadede olabilecek bir şey bence.

 11. emir yusuf

  Son kısmı daha doğru olmuş bence =D . ülkemizde normal bilgisayar dersinde hocanın gösterdiğini yapamayan var bunu mu yapacaklar .

 12. Ülkemizde programlama zorunlu hale getirilmeden programlama bilgisnin insan hayatındaki kolaylaştırmalar hakkındaki bilgi verilme.. Bu sayede ilgi uyanır ve programlama bilgisi öğrenci tarafından oluşur.

  SAygılarımla

 13. Çok derinlere inmeye gerek yok bence 9. sınıfta falan olabilir mesela tek bir sene haftada 1 saat temel ama işe yarar bilgiler olarak verilse isteyenler kendileride geliştirmeye çalışır zaten çoğu insan kendi çabalarıyla internetten öğreniyor zaten okullarda temel atılıp bırakılmalı gerisini şimdilik tek başımıza yapmalıyız bence.

 14. Biz o günleri görürmüyüz acaba? İnşallah olur bu. paylaşımınızdan dolayı teşekkür ederim.

 15. açıkçası ben zorunlu olması taraftarı değilim, Ülkede herkes programcı olacak diye bir şey yok.. İnsanların hoşuna giden meslerleri yapmaya teşvik edip, Eğitim sistemini baştan sona düzenlenmesi taraftarıyım.

 16. Kısa vadede olursa eğitmen sıkıntısı oluşacak sonuç ders boş haydi çocuklar bahçeye :)

 17. güzel bir düşünce fakat zor bir ders olduğunu düşünüğyorum çünkü matematik kadar zor bir ders

 18. Murat

  Biz o günleri görürmüyüz acaba? İnşallah olur bu. paylaşımınızdan dolayı teşekkür ederim.

 19. Anonim

  Bence de olmalı hocam. Küçükken alınan eğitimin yerini hiç bir şey asla tutmuyor. Türkiye’nin de çok çok başarılı milli yazılımlarımızı yaza bilecek yazılımcılar yetiştirmesi gerekiyor.

 20. Kesinlikle olmalı çünkü programlama dili araştırmalara göre beyindeki sinyalleri uyararak beyni daha verimli hale getiriyor ve zekayı da yaratıcılığınızı da geliştiriyor. Bunu bilgisayardaki ram gibi düşünebiliriz belli bir süre sonra kullanmadığınız taktirde ramdeki performanstan eskisi gibi verim alamayacaksınız.

 21. Şu zamanda gerçekten lazım.Tarih yazan bizim atalarımız onlarınkini okuyoruz.

 22. İlkokuldan itibaren güncel tüm kusrlar açılmalı ve çocuklar baskı yada aile baskısı olmadan sevdikleri alanlar ile ilgili yetiştirilmeli

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*