Çocuklar İçin Kodlama

Güncel
25 Temmuz 2017
5.487 OKUNMA
18 YORUM
Facebook
Twitter
Google +

Kodlama eğitimi, hem eğitim alanında hemde iş dünyasında bugünün ve geleceğin en önemli konu başlığı.

Son birkaç yıldır ülkemizin eğitim gündeminde yer almakta. Bu bile sevindirici bir durum. Her ne kadar devlet okullarımızda bu eğitime yer verilmemesi rağmen özel okulların müfredatlarına çoktan girmiş durumda.

Kodlama eğitiminin ne kadar gerekli olduğunu defalarca yazıldı fakat tekrar tekrar hatırlatmakta fayda var. Çocukların “tasarım odaklı, algoritmik düşünme becerileri” bu verilecek eğitimlere bağlı. Üreten mi yoksa tüketen mi toplum olacağımıza dair ince çizgi burada gizli.
Çünkü gelişmiş ülkelere bakıldığında daha ilk okul düzeyinde algoritmik-sistematik düşünme beceresi öğrencilere kazandırılmakta.

Estonya kodlama eğitimine yer veren ilk ülkelerden. 2011’de ortaokul öğrencileri için ders olarak müfredata alınan kodlama daha sonra ilkokul öğrencileri için de uygulanmaya başlanmış. 2012 yılının başında Estonya, 1. ila 12. sınıflar arasındaki tüm öğrencilere programlama yapmak için bir pilot program olan ProgeTiiger‘i başlattı.

İrlanda’da genç nesillerin kodlama işlemlerinin daha geniş kitlelerde uygulanması amacıyla 2011’de 18 yaşındaki James Whelton adlı bir gönüllünün liderliğinde kurulan CoderDojo, 5–17 yaş grubunun kodlama eğitimine odaklanmıştır. CoderDojo şimdi İngiltere, Fransa ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinde bulunmakta.

İngiltere, ilk ve orta dereceli okullarda bilgisayar programcılığı yapmakla görevli ilk Avrupa ülkelerinden biriydi. İngiltere’de kurulan Code Club kendisini “9–11 yaşlarındaki çocuklar için okul sonrası kodlama kulübü gibi kurulmuş, gönüllü çalışmalar yürüten ülke çapında bir ağ” olarak tanımlamış, İngiltere’de 1.300’den fazla okul ve diğer ülkelerde 100’den fazla okul haline gelmiş.

ve daha niceleri..

Dünyada durum böyleyken kodlama eğitiminin müfredata zorunlu ders olarak alınması, Endüstri 4.0’ın sanayimizde getireceği yeniliklere uyum sağlamamıza büyük kolaylık sağlayacaktır.

Ülkemiz genelinde kodlama eğitimlerimiz her ne kadar 8–12 yaş grubunu kapsasa bile bu eğitimleri öğrenciler 5 yaşından itibaren alabilmekteler. Gerek görsel blok arayüzleri, gerekse yaşa uygun yazı tabanlı eğitim platformları bulunmakta.

Dünya’dan kodlama eğitimi platformları

Php, Css, Html, ve Ruby gibi çeşitli dillerin öğretilebileceği en başarılı online platformlar

Codecademy
Codecademy üzerinden 25 milyondan fazla kişi kodlama eğitimi almakta. Php, JavaScript, jQuery, Python gibi dillerin eğitimleri verilmekte. Yazılı kodlamaya ilgi duyan çocuklar için ücretsiz bir platform.

CodeAvengers
Başlangıç aşaması için çok uygun bir eğitim planı bulunmakta. Html5, Css3, JavaScript ve Python öğrenimi veren site, eğlenceli şekilde kodlamaya giriş imkanı sağlıyor.

CodeSchool
Kodlama eğitiminde başlangıç seviyesinde başarıya ulaşan öğrenciler için bir üst basamak CodeSchool. Şu anda eğitim alan öğrencilerinin sayısı 2 milyonu geçmiş durumda. Mobil uygulama geliştirmeden web programlamaya kadar geniş bir eğitim içeriği bulunmakta. Genel olarak ücretsiz dersler bulunsa da bazı dersler için 25 dolar ödemek gerekiyor.

Scratch 2.0
Daha önce ofline olarak kullanılan Scratch, yeni sürüm ile online olarak proje oluşturma ve paylaşma imkanı sağlamakta. Diğer platformlara göre daha çok yazma yerine görsel bloklar ile algoritma becerisi kazandırmayı hedeflemekte. Hem eğlenceli hemde problem çözümüne dair eğitim programı uyguladığından öğrencilerin epey hoşlarına gitmekte.

Code.org
Facebook ve Dropbox’a danışmanlık yapan Hadi Partovi tarafından kod yazmayı özendirmesi ve öğrenim içerisinde yer verilmesi amacıyla oluşturulmuş bir kampanya. Kampanyaya Mark Zuckerberg ve Bill Gates gibi önemli isimler de destek vermekte.
Scratch gibi hem görsel hemde yazılı olarak kodlama imkanı sunmakta.

Facebook
Twitter
Google +

ÖNCEKİ YAZI

«

SONRAKİ YAZI

»

YORUMLAR

 1. Ülkemizde eğitim yerine yarış atı eğitimi verildiği için bizim okullarımıza kodlama eğitiminin geleceğini hayal bile edemiyorum. Yıllarca İngilizce eğitimi alıp konuşamayan tek milletiz. Eğer kodlama eğitimi okul yardımıyla verilirse en fazla html kodları öğretilir gibime geliyor. Gönül çok daha fazlası olsun ister ama bi’ çok alan gibi bu alanda ancak kişisel çabalarla başarı elde ediliyor.

 2. Kesinlikle katılıyorum. Öğrenim hayatımızda o kadar gereksiz dersler aldık ki, bize faydası olanları beli bir yatan sonra öğrenmeye çalışıyoruz.

 3. Çok iyi düşünülmüş bir sistem

 4. Eline sağlık güzel bir makale olmuş.

 5. Eğitim sistemimizin 4 sınıfından sonra bilgisayar dersi yerine kodlama ve ya yazılım üzerine bilgiler verilmeli çocuklarımız teknoloji kullanmasına değil yönlendirilmesi sağlanmalı

 6. Geleceğin yazılımcıları olacak çocuklara güzel bir rehber yazısı olmuş.

 7. Ne yazıkki bizim ülkemizde her konu gibi çok ama çok gelinmiş bir konu yazılım ve kodlama yaşı 8 olmalı beynin aktif olarak açık olduğu yaşlar ama ne yazıkki bizim okullarımızda hala kutu kutu pense oynatılıyor.

 8. Bu konuya kafa yoran biri olarak, kodlama eğitiminin önemini ve gelecekteki pozisyonunu tanıdığım herkese anlatmaya çalışıyorum. Bu konuda en çok ilgi beklediğim eğitimciler dahi konuya çok uzak. Bizim her yaş gençlerimizi mutlaka bu eğitimle tanıştırmalıyız… Yazınızı çok beğendim. Teşekkürler…

 9. elif

  söyledikleriniz doğru evet ama değişmeye başlıyor bişeyler sadece devlet tarafında yetmiyor adımların atılması buna gönüllü öğretmenler de lazım, ben bilgisayar öğretmeniyim ve tam da bu dönem kodlama anlatacağım ama malesef bakıyorum da meslektaşlarıma dersin içi boşaltılmış biraz ders oyun oynama ya da yazı yazma dersi olarak algılanmış bu algıyı kırmak da bizim elimizde umarım idealis öğretmenlerle idealist eğitimle biz de bil gates ler steve jobs lar ulan musk’lar yetiştiririz.

  • Dediğinize katılıyorum. Biz bu alanda asıl bilinçli olmak bizim görevimiz. Ne yazık ki 100 Böte mezunun asgari 90’ı bu yazılım ve gelişen teknolojilerden bi’haber.

 10. makale için teşekkürler. geleceğin mesleği olmasına rağmen halen ülkemizde uzmanlık karmaşası yaşanmaktadır.

 11. Türkiye’de okul içerisinde öğretilen hiç birşey kalıcı olmuyor. Nasıl olsun ki? 3 senede bir eğitim sistemi değişiyor..

 12. Çocuklar için kodlamanın önemli olduğunu belirtmişsiniz çok teşekkürler. Yazılarınızı takipteyiz

 13. Gerçekten bu konuya önem vermemiz gerekiyor. Faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

 14. Gerçekten önemli bir konu. daha kücük yaşta böyle şeyler gösterilmesi gerçekten iyi olacaktır. yazı için sağolun hocam

 15. çocuklara kodlama ve gelecek teknolojiler hakkında eğitim vermek çok önemlidir.Z kuşağı ve sonraki kuşaklar teknoloji ile daha haşır neşir genç beyinleri teknolojiye yönlendirmek gerekiyor.

 16. Eğitim olarak daha çok gerideyiz ama biz yeni nesil çocuklarımızı kurslar ve özel eğitimler ile yetersiz kalan eğitim düzeyini yükseltmeye çalışmalıyız.

 17. Şimdinin ve geleceğin parlayan sektörü kodlama

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*