Gün geçtikçe internet dünyasına yeni blogların katıldığının ve blogların birçoğunun kişisel blog olduğunun farkındasınızdır. İnsanların kendi hayatlarındaki olayların, bilgi sahibi olduğu konulardaki inceleme veya tavsiye yazılarının bulunduğu kişisel blog kültürünü günden güne internetin ayrılmaz bir parçası haline gelmeyi başlıyor.

Artan onlarca haber sitesinde birçok konuda yazı bulmak, detaylı anlatımlara ulaşmak mümkünken, samimi bir şekilde yazılmış ve özenilmiş herhangi bir kişisel blog, okuyucuların gözünde bu sitelerden daha değerli bir hal aldı. Peki neden? Neden insanlar kişisel blog okumayı tercih etmeye başladı? Bu sitelerin diğer onlarca farklı siteden öne çıkan farkı ne?

Kişisel Blog Kültürü Neden Oluştu?

Doğru ve kendine özgü bir anlatımla yazılan bir kişisel blog, birçok kişinin direkt olarak ilgisini çekmeyi başarabiliyor. Bunun ana nedeninin samimiyet, birinci ağızdan anlatım ve kişinin kendi görüşlerini veya deneyimlerini direkt kendisinin anlatması gösterilebilir. Okuyucular biliyor ki kişisel blog yazarları hemen hemen her konuda diğer sitelere rağmen daha tarafsız, kendi yorumlarını açık açık ifade edebilen kişiler. Birçok kişi de yalnızca bu özelliğinden dolayı kişisel bloglara güvenerek bu platformları tercih ediyor.

Elbette ki kişisel blogların takip edilmesinin tek nedeni güvenilir olmaları değil. Bunun dışında birçok siteye nazaran bu bloglarda, araştırdığınız herhangi bir konu hakkında daha detaylı bilgi bulmanız, kişinin sizin gibi yaşayabildiği kendi problemlerini de ele aldığı ve çözüm odaklı yazılar sunuyor olması da en büyük artılarından biri. Farklı konular hakkında derlenmiş bilgileri bu kadar özenle sunulmuş olması da işin bonusu.

Kişisel blog sayısı günden güne artmaya devam ederken bu bloglar üzerinden kariyer planı çıkaran, iyi oldukları konularda takipçileri ile bilgi paylaşan birçok kişi de internetin bilinen yüzleri arasına kısa sürede girmeyi başarabiliyor. Adeta blogunu zaman içerisinde markalaştırıp kendi kitlesini yaratıyor.

Bu yüzden de birçok markanın kullandığı sosyal medya da özellikle son dönemde kişisel blog yazarlarının kullanması gereken bir araç haline gelmeyi başardı. Çünkü yazarlar, takipçi kitlesi kim olursa olsun bu kişilerin sosyal medyada aktif olarak bulunduğunu artık rahatlıkla bilebiliyor.

Durum böyle olunca birçok kişisel blog yazarı da sosyal medya hesaplarında daha aktif olabilmek, kullanıcılarına kaliteli içerik sunabilmek ve kitlesi ile irtibatını koparmamak adına sosyal mecralara atılıyor. Peki bir kişisel blog sitesi için sosyal medya yönetimi nasıl olmalı? Nelere dikkat edilmeli?

Kişisel Blog Yazarı İçin Sosyal Medya Yönetimi

Öncelikle birçok marka ve projenin aksine kişisel bloglar için yapılacak sosyal medya yönetimi içerisinde çok farklı bir strateji izlemek, direk hedef kitlenize uygun kişileri bulup siteniz ile temasını sağlamak gerekiyor. Hele ki günümüz kısa haber ve içerik mantığına alışmış kişilerin artığı şu dönemde bu oldukça zor gözükebilir.

Neyse ki Facebook’un bunun için güzel bir çözümü. Facebook reklamlarını birçoğunuz görmüş, hatta kullanmıştır sanıyorum. Farklı reklam modelleri ile insanlara ulaşmanızı sağlayan Facebook, yeni reklam modeli ile içeriklerinizden birini değil, tam tamına 5 tanesini kullanıcılara sunmanıza imkan sağlıyor.

Şu ana kadar çıkartılmış facebook reklam modelleri arasında kişisel bloglar için en etkili çözümü sunan bu reklam modeli ile birlikte hedef kitlenize gösterdiğiniz içerik arasından en az biri ile kişiyi sitenize çekmeniz mümkün oluyor.

Biliyorsunuz ki yazılan her yazı, araştırılan her konu, tüm takipçilerinizin ilgisini çekmeyecek, herkes tarafından okunmayacaktır. İşte bu durumu ön plana alana yeni Facebook reklam modeli ile birlikte bir yerine 5 farklı içeriği hedef kitlenize sunarak, kişinin sevdiği bir içerik bulunma oranını da artırmış oluyorsunuz. Gayet güzel değil mi?

Sosyal medyanın çok farklı şekillerde kullanılmaya başladığı ve insanlara ulaşmanın en kolay yöntemlerden biri haline geldiği günümüzde bu kaynakları doğru kullanmak, emin olun birçok yazınızın hakkettiği değeri kısa sürede elde etmesini sağlayacaktır.