4
Kasım
2012
4 Yorum
Her Telden
3.072 Okunma

Ağlayan Çocuk Portresi

Zamanında her eve lazım diye alınmış bu “ ağlayan çocuk “ portresi. Çocukluğumda hatırlıyorum bakkaldan tut tamirciye kadar her esnafın da duvarında asılı olurdu.

Eskiler alırmış baş köşeye asarmış bu tabloyu. Kimse de bilmezmiş ki hala bilmiyor. Bu çocuk kimdir, nedir, niye ağlar, kim çizmiştir ?

Tabloyu Bragolin takma adıyla tanınan ve Franchot Seville, Giovanni Bragolin ve J. Bragolin olarak da bilinen bir ressam çizmiş. Buna benzer diğer ağlayan çocuk tabloları da var fakat ülkemizde meşhur olan bu ağlayan erkek çocuk. Kısaca Çiko.

 

Resmin bereket getirdiğine inananı da var lanetli olduğunu söyleyenlerde. Bragolin hakkında ayrıntılı bir yaşam öyküsü bulunmaması, bu tablonun şehir efsanesi olmasının başlıca nedeni sanırım.

Bu tabloyu evinde bulunduranların evinin yandığı ve sadece bu tablonun yanmadığını söyleyenler,

Ev sahiplerinin gece ağlayan çocuk sesleri duyduklarını ve tablodaki çocuğun geceleri gezdiğine şahitlik edenler,

Ressamın tablolardaki çocukları kaçırdığı, resimlerinin gerçekçi olması için onlara eziyet ettiği ve en korkmuş hallerini resmettiği anlatanlar,

Bu elma yanaklı, mavi gözlü sevimli çocuğun, portresi yapıldıktan kısa bir süre sonra eski ve izbe yetimhanede çıkan bir yangında hayatını kaybettiği, bu yangın sayesinde yetim çocuğun ruhunun Bragolino’nun tablosuna hapsolduğuna ve ruhunun huzura eremediğine inananlar var.

 

Gerçekten dünyada şehir efsanesi olmuş bu tablo. Böyle yayılmış gitmiş. Ülkemizde, Sızıntı Dergisi’nin Şubat 1979 tarihli ilk sayısında kapak resmi olarak kullanılması ve uzun yol araçlarının arka camına asılması hızla yayılmasına neden olmuş.

Dünya’nın aksine ülkemizde tam bir merhamet simgesi haline gelmiş bu tablo. Halkı derinden etkilemiş, onlar bu çocuk resmini hayatlarının damarına dokunan bir şeylerin sembolü olarak düşünmüş ve kabul görmüştür.

 

Günümüzde bu fenomen tablo yok oldu gitti diyebiliriz. Artık tablo da yok ağlayan çocuk da. Ağlama sırasını bize bıraktı; dudaklarını büzmüş, tombul yanaklarından süzülen yaşlarla hüzünle bize bakan “ağlayan çocuk”.

 

Son olarak Bragolino’nun diğer ağlayan çocuk tabloları da burada ;

[ Benzer Yazılar ]
 • Bilgisayar / İnternet Alışkanlıklarım


  Sınavların yaklaşması ve derslerin yoğunluğundan vaktimi kaşıyacak kafamı bulamıyorum. Çağrı Mustafa Alkan’ın bilgisayar ve inter[...]
 • kac-yillik-universite

  Senin ki “Kaç yıllık ?”


  Neredeyse iki yıl olacak hala ama hala cevaplamaya mahkum olduğum soru “ Kaç yıllık ? “. Anlamıyorum nasıl bir psikolojideler bu soruy[...]
 • Soru ve Cevaplar – {mim}


  İsmail’den gelen -mim-e geçte olsa bişeyler yazmak istedim.  Mantığın mı yoksa duyguların mı ön plandadır? Gündünüz kalabalığ[...]
 • Gösteriş Meraklısı İnsan


  İnsan özelliği diye başlayım yazıya. Gerçekten insanın tüm uzuvları kadar işler bu davranış. Bunun meraklısı olan insan da zavall[...]
[ Ne Demişler ? ]
 • TahsinSUNGUR
  05 Kasım 2012 / Saat: 10:11

  Bizim evde de vardı bundan bi ara. Sonra yıprandı diye çöpe gitti..

 • kralizasyon
  08 Kasım 2012 / Saat: 15:10

  Türkiye’de, ruhunun dolaştığına inanan varmıymış!?

 • Bipixel.net
  17 Aralık 2012 / Saat: 22:31

  Biraz da gülen çocuklar paylaş emre :D.

 • Volkan Akpınar
  10 Nisan 2013 / Saat: 12:25

  Güzel yazı olmuş keyifle okudum.

 • Oyunlar
  Sponsor
  Yazılara Abone Ol !
  Instagram'da Yunus Emre CEYHAN
   Sahurda Menemen var.
   Sahurda Menemen var.
  • since 1949
  • Patikçi Teyze
  Twitter'da Takip Edin !
  Google Plus Profilim