Tarihleri açıklanmadı ama en fazla iki haftası var. Gelene kadar hiç gelmeyecekmiş gibi gelir insana tıpkı ölüm gibi. Sonra yumurta kapıyı çalacaktır. Yaklaştıkça mı ben böyle oluyorum yoksa ben böyle olduğumda mı gelir bu vizeler bilemiyorum ama rahatsızlığı hissedilir derecede arttı :) Salgın gibi bu illet, tarihler açıklanır açıklanmaz sizleri de etkisi altına alma olabiliritesi yüksektir.

Semptomları : Derslere gitmeme ve tırsmaya bağlı olarak vizelerden çakacağım endişesi içerisinde bocalama durumu.

Sınav tarihleri açıklandıktan sonra da not toplama dönemi de başlıyor. Çalışmaktan çok not toplamakla, şu hoca nerelerden sorar, nereler çıkar diye araştırıp bilgi toplamakla geçiyor hafta. Çalışamıyorum olmuyor yani yetişemiyorum. Kendimden biliyorum o hafta öyle bir kargaşaya düşüyorsunuz ki aynı nottan en az iki tane çektiriyorsunuz. Kimi zaman bilerek yani diğerine bişey olursa bu yedek dursun diye kimi zaman bilmeden. Sersemliyor insan o hafta içerisinde.

Dönem içerisinde normal bir üniversite öğrencisinin zaten ders çalıştığı iki tarihten birisi bu vize haftası. Diğeri de malum öldürücü darbe olan final haftası. Bundan dolayı “ La zaten ders çalışmıyoruz, bari şu sınav haftası çalışalım da geçelim “ diyor herkes ama nafile. O gazla sadece ilk sınava giriyor ve çıkamadan bitsin artık şu sınavlar diyorsunuz/dedirtiyor..

   Final haftasına öldürücü darbe dedim ya yalan değil yani bu vize/final haftasındaki mantıkla ilk girilen sınav mantığı aynı tornadan çıkmış farklı iki düzenek gibidir. Mantıklar tamamen aynı. Şöyle ki ; ilk sınav diğer sınavlara öncülük eder. Moral motivasyon için de çok önemlidir. Bilerek  mi yapıyorlar bilemiyorum ama en zor derslerin sınavlarını ilk günlere koyarlar ki bu sınav haftasında öğrencinin moral-motivasyonu hemen bozulsun diğer sınavlarda alabora olsun. Tabi bazen tam tersini yaparlar oda ayrı bir zevk meselesi tabi. Niye zevk çünkü sınavlar kolay geçer sevinirsin mutlu olursun filan ama taki o son güne koyulan sınava kadar. Son güne bırakırlar ki o zor olan sınavı, tadı damakta kalsın. Batırdım lan sınavları desin öğrenci.

 

   Birde bu  sınavın adının vize olmasından kaynaklanan bir psikoloji var. Finallerin yavrusu gibi gelir sınavdan öte sınavcık gibi görünür gözümüze, vize kötü geçince de amaan finaller var daha oda olmadı bütler var nasıl olsa geçeriz dedirtiyor insana. Önemini finallerde hissettiriyor ama … ( yani burada şemsiye esprisi iyi giderdi de neyse :)

   Öyle bişey ki bu vize haftası yani böyle ders çalışman gerektiğini bilirsin ama çalış(a)mazsın. Az dur şuna bi bakıyım hemen çalışacam dersin yok saatler geçer gider sonra ders filan yalan olur. Şimdi yatıyım güzelce uykumu alıyım sabah erken kalkıp çalışıyım dersin oda yalan olur. Bilgisayarda aylardır oyun oynamazsın tam o vize haftası bilgisayara içine şeytan girmiş gibi oyun yüklersin haydiii.. Bide işin vicdani boyutu var :) Bilgisayar başına geçersin ama hiç hiç zevk almazsın yaptığın işlerden, dışarı gezmeye çıkarsın ama içinde hep vize denen illet olur. Vicdanımı bir nebze rahatlatmak için gece ders çalışmasam bile uyumuyorum.

   An geliyor insana gerçekten insan olduğunu unutturuyor. O hafta hiç kimse “kendi” ve “kendinde” olmuyor. Herkes pimi çekilmiş bomba gibi dolanıyor ortada.  Hele ikinci öğretim olup sınavı sabah 8-9 da olması yok mu tam bir içler acısı.. ( Sabah 8-9 dedim ama öğlen 1-2 de sıkıntıdır. En makbul olanı saat 16:00 ve sonrası. ) Çünkü ikinci öğretim öğrencisi baykuş misali gündüz uyuması gerekir gece ayık olması için.Ama işte bu vize haftasında herşey birbirine öyle karışır ki.. Sabah kalkar çorapları farklı giyersin , ders çalışırken gözlerini nöbetleşe açık tutmaya çalışırsın ..

   Son olarak da kendimce küçük bir tavsiye , vizelerde herşey bitmiyor. Düşük olsa bile yaralara bakıp, hasar kontrolü yaptıktan sonra elde kalanlarla yola devam etmek en mantıklısı :) Daha insafsız olan gerçek hesaplaşmaya daha güçlü ve hırslı dönebilme ihtimali var nede olsa. Aklıma gelmişken sınavlara girerken haydi hayırlısı diyerek vicdanları da rahatlamak sınavda size ilahi bir güç kazandırıyor denemekte fayda var :)