İlk yılın ilk günlerinde yaşanması muhtemel, en azından benim yaşadıklarımı yazmak istedim.

 

İlk adımı atarsınız ya üniversite kapısından  “ Tamam olay budur abi ! “ denilir. Tamam kapağı attık bundan sonrası kolaydır herhalde dedirtir ilk gün insana. ( Hâlâ diyoruz bir sıkıntı yok bakalım şimdilik. )

 

İlk gün ders olmadığı için tam olarak idrak edilemese her şey yabancıdır. Kimine göre çok zor geçen bir gün kimisine göre de her günün ilk günkü gibi olması istenebilecek bir gündür. Ama şurası kesin bir şeydir ki  Anı/Gün oranı tavan yapmaktadır :)

 

Herkes “eee ne olacak şimdi” düşüncesiyle boğuşurda boğuşur.. Dersler nelerdir, sınıf neredir, ne yapılır, ne edilir hepsinin cevabı bulunmaya çalışılır. Beyin o gün inanılmaz bir enerji harcar her şeyi keşfetmek için :)

Sınıf ortamında saatler ilerledikçe “ hangi şehir , hangi lise “ muhabbetleri yapılmaya başlanır.

İlk haftadan “ Olum ben bırakacam bu bölümü yeniden sınava hazırlanacam “ diyenlerin sayısı da az değildir.

İlk gün derse hoca gelirse bilgi amaçlı ve konuşmaya başlarsa kimisi not tutmaya çalışır, kimisi de bu zil ne zaman çalacak ki diye meraklanır durur. Soramaz da kimseye zil çalıyor mu burada diye :)

Birde üst sınıflardan aldığı tüyo sayesinde ilk hafta okula gelmeyen takım vardır. Onlar şehri turlarken kalan kısım okulu turlamaktadır.

 

Eğer şanslıysanız dershaneden yada okuldan, aynı okulda bir arkadaşınız varsa ilk günün havasıyla çok samimi olmasanız bile o gün birbirinize yapışır ayrılamazsınız ;) Ki ben o konuda çok şanslıyım. Lisede 4 yıl boyunca aynı sırayı paylaştığım arkadaşımla, üniversitede de aynı sınıfta olmanın verdiği rahatlıkla sıkıntı çekmedim, çekmedik :)
Sıkıntı çekecek bir ortam olmadı belki de, yeni tanıştığımız arkadaşların hepsini sanki liseden tanırmışçasına çay içip sonra yeniden sınıfta yerimizi aldığımız bir gündü sadece..

 

Herkes lise ortamından farklı bir ortam bekler yada lise ortamının özlemini çekenler de muhakkak çıkar aramızdan. Eğer kazanan arkadaş fazlaca karamsar biri ise “ Olum onca çaba bunun için miydi ? “ diye düşünürde düşünür..İlk günden liseye geri dönme isteği oluşabilir.

İlk günde kendini belli eden kişiler de çıkacaktır karşınıza. Yani ilk görüşte bilirsiniz ve gelecek 4 o kişinin nasıl olacağı hakkında somut bir şeyler şekillenir aklınızda. Mesela bir erkeğe gelir iki bayan sorar “ Fotokopi nerede çektirebilirim “ diye. Bismillah der ve çocuk o günden sonra kırtasiyenin müdavimi olur, kaderini çizmiştir artık :)

 

Kısaca diyebilirim ki çok güzeldir ilk gün. Korku, gerilim, heyecan, komedi, duygusal ne ararsan vardır ilk günde. :)