Yalan.

Hemde inanmaktan keyif alınan yalanlardan en çok inanılanı.

Aslında burada amaç yalan söylemek değil, ertesi sabaha kadar iç huzurunu yakalamak. ” Zaten uykusuz çalışsam da anlamam, kalıcı olmuyor böyle “ bahanesiyle bütünleşik vicdan tatmin etme çabası sadece..

 

Ben bu cümleyi her defasında inanarak söylüyorum. Defalarca başarısızlıkla sonuçlanmasına, tonlarca olumsuz tecrübeyle sabitlenmesine karşın umudumu hiç kaybetmiyorum. Bir kez erken kalkıp çalışabilsem çok sevineceğim fakat olmuyor.

Derse biraz bakıyım diyorum her ne hikmetse kendimi yatakta buluyorum.  Birazdan uykuya dalacak olmanın verdiği gazla bu talihsiz cümleyi sarfediyorum. Alarmı kurup vakit kaybetmeden cümlede kullandığım birinci yüklemi derhal hayata geçiriyorum. Sabah oluyor alarm çalıyor,
” Neyse, 10 dk daha uyuyum  sonra kalkar çalışırım” diyorum. Farkında bile değilim, bünye kısır döngü içine çoktan girmiş..

 

Hele vize/final haftası evde arkadaşlarla ders çalışma bahanesi ile bir araya gelinmişse bu durum kaçınılmaz oluyor. Fakat sınav zamanı çok daha tehlikeli. Daha ben “ şimdi yatayım, yarın er..” dediğim anda “ tamam hacı, ben de seninle kalkarım ” diyen birisi mutlaka çıkıyor.

Muhabbet aynen şöyle gerçekleşiyor :

+ Abi saat çok geç oldu, yarın biraz erken kalkıp sınavdan önce okuruz öyle kalıcı olur. Şimdi kafa kazan gibi iyice karışır yatalım.

– Doğru dedin hacı. Yatalım dinlenelim biraz sabah bakarız, zaten fazla bişey kalmadı.

Sınava iki saat vardır, alarm çalar. Evde alarmı o anda kimin kapattığı bile belli değildir. Sınava bir saat kala diğer odadan arkadaş koşa koşa gelir.

+ Lan geç kalacaz sınava 1 saat kaldı haydi kalkın az bakalım gitmeden.

– zZz…

+ Aloo kime diyom lan geç kaldık !

– Olm yat sende, çalışmadık da şimdi çalıştığımızla mı geçecez sınavı. Yat hadi yat.

+ Doğru diyon hacı, uykusuz sınava gideceğime uykumu alır öyle giderim, belki işe yarar.

Daha sonra kahvaltı bahanesiyle kalkılır, bilimum formüller minik kağıtlara yazılır. Artık son çare kopyadır. Artık iman gücüyle (süphaneke dinimiz amin) sınavda ne yapılırsa..

 

İstisnasız her seferinde gerçekleşen söylemlerdir bunlar.  Ama kabul etmek gerek hayatın gizemlerinden birisi bu. Bakın şimdi mesela ders çalışıyım desem saat kaç olmuş kafama girmez ama yarın erkenden kalkıp çalışırsam daha kalıcı olur.