Başımıza iyi bişey geldiğinde aklımıza en son gelecek fakat en ufak bir olumsuzlukta aklımıza ilk gelen
“ Neden ben ? “ sorusu.  Hayatın hep olumsuz taraflarında sorulur. Hiç var mıdır ki mutlu bir anında;  “ Neden ben ? , bu mutluluğu hak edecek ne yaptım ben ? “ diye kendine soran. İnsan evladı işte karşısına çıkan ilk güçlükte hemen isyan bayrağını çeker.

 

Bazı kişiler “ Neden ben ? “ sorusunu sorduktan sonra hemen “ Halime şükretmeliyim, daha ne durumda olan insanlar var “ der kendi kendine. Bazıları da işte sanki dünyanın bütün yükünü sırtında taşıdığına kendilerine inandırarak, hep kendilerini diğer insanlardan şanssız görürler.

 

Kötü şeyler hep başkalarının başına gelir demi ? Hastalık, ölüm vs vs.. Hayat işte, takdir-i ilahi denir geçilir. Söz konusu özne kişinin kendisi olunca gösteriyor işte ikiyüzlülüğünü. Neden ben, niçin ben ? Pekala bir başkası olabiliyor da; “ Neden ben olamayayım ? Böyle hayatta başımıza gelebilecek kötü şeylere karşı sigortam mı var ? “ diye kendine sormalı insan. Evden çıkarken akşam dönememe ihtimalini, sabah uyanamama yada borç batağına girme ihtimalini vermeli insan kendine. Hepsi işte olabilirliği olan şeyler. Tabi üzülürüz, belki ağlamaktan sudan çıkmış balık gibi oluruz ama
“ Neden ben “ diye sorma gibi bir lüksümüz yoktur. Doğuştan dokunulmazlık gibi bişey verilmemiş kimseye. Her insan gibi bizimde hayatımızda inişli çıkışlı dönemler olabilir; önemli olan bu dönemleri en az zararla atlatmak ve çabucak toparlanmaya çalışmaktır.