Neredeyse iki yıl olacak hala ama hala cevaplamaya mahkum olduğum soru “ Kaç yıllık ? “. Anlamıyorum nasıl bir psikolojideler bu soruyu soran amcalar, teyzeler..  Üniversite kazandığın andan itibaren hani bölümü okuduğundan önce “ Kaç yıllık ? “ sorusunu yöneltirler. Bölümü filan sormazlar soranlarda zaten nezaketten soruyorlar eminim. Denmiyor da sanane filan diye. Niye sorarlar çünkü okuduğun bölümün kalitesini uzunluğuna göre değerlendirirler. Bu soruyu soranlar genelde ilkokul mezunudur orası ayrı tabi..

 

Aslında ” önlisans mı, lisans mı? “ demek istiyorlar biliyorum ama artık duyduğum zaman tüylerimin diken diken olduğu, tiksindiğimi hissediyorum. Statü meselesi gibi olmuş sanki kaç yıllık okuduğun.  Anlam veremiyorum iki yıllık olunca ne oluyor ? Sanki dört yıl okuyunca uzaya çıkıyoruz anasını satayım.

 

Bide sonuna bastıra bastıra öğretmenliğe vurgu yapsan da olmuyor bunu çözdüm artık. Sonunda öğretmenlik diyorsun yine de illa diyo ki ben bu soruyu soracam kaçısın yok.. Sormaya programlanmış çünkü önüne geçemiyorsun. İstersen tıp de soracak yine “ Kaç yıllık “ diye bu sorudan kaçış yoktur. İşin garibi sorduktan sonra 4 yıllık olunca daha kıymet kazanıyor sanki bu bölüm “4 yıllık mı haa.. iyi iyi valla” falan demeleri yok mu arkadaş..

Ama meseleyi çözmeye az kaldı. Test aşamasındayım. Böyle bir soru ile karşılaşınca diyorum “ 2 yıl opsiyonlu 6 yıllık “ diye cevaplayınca üzerine ilaveten soru gelmiyor. Öyle ki hani “ dersler filan nasıl ? “ sorusunu bile unutturuyor bu aldıkları cevap.

 

Korkuyorum ki –korkmakta haklıyım- öğretmen olup, atama aldıktan sonra muhtemel karşılacağım soru ; “ Kadrolu mu, sözleşmeli mi evladım ? “ olacaktır. Onu da o zaman yazarız artık.