Çocukluğumun vazgeçilmezlerinin başında gelirdi, ışıklı ayakkabılarım. Şimdilerin on tane Adidas ayakkabısı bile  yerini tutamazdı. Benim gibi birçok çocuğun rüyasını süslemiştir. Anne babaya bu ayakkabılardan aldırmak için ne taklalar atmışızdır.

O kadar severdim ki bu ışıklı ayakkabılarımı, pili bitmesin diye parmak ucunda yürüdüğüm bilirim. Şahsen bu ayakkabılarımı giydiğimde arkama bakmaktan yürüyemezdim, acaba ışıkları yanıyor mu diye. Her sabah kalkınca ilk işim ışıklarını kontrol etmek olurdu. Suya bile girmezdim bozulacak diye..

Ama nedense tekinin ışığı hemen bi  bozulurdu. Marka önemli değildi, illa ki birinin ışığı diğerinden önce bozulurdu.  Diğer teki de istediği zaman yanardı.

Nasıl bir tutkuysa artık apartmanda ışıkları falan yakmadan, ayakkabının ışıklarıyla eve çıkmaya çalışırdım.
” Misafirliğe gidilse de elektrikler falan kesilse ayakkabımın ışığı insanlara yol gösterse ” gibi saçma salak bir düşünce de sık sık aklıma gelirdi. Çocukken ne karizma, ne şahane gelirdi bize bu olay.

Hele ki pilleri bitmek üzereyken daha sert atardım adımlarımı. Sakat gibi yürümek zorunda kalırdım ışıkları yansın diye.

Ne yalan söyleyim, bide cırt cırtları çapraz bağladığımda havamdan geçilmezdi. Herkes bana bakıyor zannederdim. Mahallede benden daha havalısı yoktur diye düşünürdüm. Ne de olsa ışıklı ayakkabı sonuçta, ben birde çapraz yapıştırmışım cırtlarını yani. Düşün artık..

***

O ışıklı ayakkabılar bizi bi ayrı havalı yapardı. Çocukluk ya işte süpersonik bir şey giyiyormuşuz gibi olurduk. Işıklı ayakkabı alınan çocuk sokağa arkadaşlarının yanına gittiği zaman tavırları birgün öncesinden çok farklı olurdu. Işıklı ayakkabıdan almış olduğu gazla çok başka yürürdü o çocuk.

Bide pahalı bişeydi sanırım o dönemde. Aynı bmx bisiklet ile 18 vites bisiklet gibi fark vardı aralarında. Herkes bmx alırdı ama 18 vites bisiklet nadirdi. Havası çok ayrıydı.

 

Şimdi ayakkabı almak için gezmediğimiz mağaza kalmıyor. Çocukluğumuzda öyle miydi ? Sadece ışıklı kısmını görmemiz yeterliydi.

Ben çocukken çocuk olmayı bu kadar zevkli bulmuyordum heralde ya da özlem ne doyumsuzsun bişeymiş böyle…