Işıklı ayakkabılarım vardı benim

Her Telden
23 Ekim 2012
5.588 OKUNMA
13 YORUM
Facebook
Twitter
Google +
FON MÜZİK
--:--   --:--

Çocukluğumun vazgeçilmezlerinin başında gelirdi, ışıklı ayakkabılarım. Şimdilerin on tane Adidas ayakkabısı bile  yerini tutamazdı. Benim gibi birçok çocuğun rüyasını süslemiştir. Anne babaya bu ayakkabılardan aldırmak için ne taklalar atmışızdır.

O kadar severdim ki bu ışıklı ayakkabılarımı, pili bitmesin diye parmak ucunda yürüdüğüm bilirim. Şahsen bu ayakkabılarımı giydiğimde arkama bakmaktan yürüyemezdim, acaba ışıkları yanıyor mu diye. Her sabah kalkınca ilk işim ışıklarını kontrol etmek olurdu. Suya bile girmezdim bozulacak diye..

Ama nedense tekinin ışığı hemen bi  bozulurdu. Marka önemli değildi, illa ki birinin ışığı diğerinden önce bozulurdu.  Diğer teki de istediği zaman yanardı.

Nasıl bir tutkuysa artık apartmanda ışıkları falan yakmadan, ayakkabının ışıklarıyla eve çıkmaya çalışırdım.
” Misafirliğe gidilse de elektrikler falan kesilse ayakkabımın ışığı insanlara yol gösterse ” gibi saçma salak bir düşünce de sık sık aklıma gelirdi. Çocukken ne karizma, ne şahane gelirdi bize bu olay.

Hele ki pilleri bitmek üzereyken daha sert atardım adımlarımı. Sakat gibi yürümek zorunda kalırdım ışıkları yansın diye.

Ne yalan söyleyim, bide cırt cırtları çapraz bağladığımda havamdan geçilmezdi. Herkes bana bakıyor zannederdim. Mahallede benden daha havalısı yoktur diye düşünürdüm. Ne de olsa ışıklı ayakkabı sonuçta, ben birde çapraz yapıştırmışım cırtlarını yani. Düşün artık..

***

O ışıklı ayakkabılar bizi bi ayrı havalı yapardı. Çocukluk ya işte süpersonik bir şey giyiyormuşuz gibi olurduk. Işıklı ayakkabı alınan çocuk sokağa arkadaşlarının yanına gittiği zaman tavırları birgün öncesinden çok farklı olurdu. Işıklı ayakkabıdan almış olduğu gazla çok başka yürürdü o çocuk.

Bide pahalı bişeydi sanırım o dönemde. Aynı bmx bisiklet ile 18 vites bisiklet gibi fark vardı aralarında. Herkes bmx alırdı ama 18 vites bisiklet nadirdi. Havası çok ayrıydı.

 

Şimdi ayakkabı almak için gezmediğimiz mağaza kalmıyor. Çocukluğumuzda öyle miydi ? Sadece ışıklı kısmını görmemiz yeterliydi.

Ben çocukken çocuk olmayı bu kadar zevkli bulmuyordum heralde ya da özlem ne doyumsuzsun bişeymiş böyle…

Facebook
Twitter
Google +

ÖNCEKİ YAZI

«

SONRAKİ YAZI

»

YORUMLAR

 1. Şüpheli

  Gerçekten bende seninle aynı duygulara sahiptim. Ne günlerdi be o günler. Hatırlattığın için sağolasın. :)

 2. Server Bedii

  Emre hocam bu aralar nostaljiden gidiyoruz bakıyorum hayırdır bir özlem mi var :)

  Hakkat bende hatırlıyorum cırtcırtları çapraz yapıştırırdık niyeyse :)

 3. Beytullah Dallı

  Vay be ne günlermiş be abicim (:

 4. y.emre Yazar

  Ben teşekkür ettim :) Gerçekten normal değil çok özlüyorum

 5. Arifballi

  Benim hiç olmadı be usta. Çok istedim çok ağladım ama olmadı işte.

 6. kralizasyon

  Ben genelde ayakkabı bağlamayı bilmediğim için cırt cırtlı ve ışıklı ayakkabı alırdım :)

 7. TahsinSUNGUR

  aah ahh.. geçmişe gitti aklım.aynı çocukluğu yaşamışız sanki abi :) çapraz cırt cırt.. ışıklı ayakkabının verdiği coolluk .. gidip şu yaşımda bitane alıp giyesim geldi iyimi.

 8. Beytullah DALLI

  @TahsinSUNGUR – Seni tutan yok tahsin abi git al ama , o ayakkabıları giyemessin zaten

 9. TahsinSUNGUR

  @BeytullahDALLI. ciddiye aldı..

 10. Ömer

  Onun ışıkları bize koskoca karanlık bir dünyayı aydınlatacak gibi gelirdi.Bazen ters giyer düşer bazende tez giyer sokağa çocuklara göstermeye çıkardık.ne günlerdi…

 11. Enes İLHAN

  Çok güzel anılardı yahu. Benimde bozup bozup attığım böyle kaç ışıklı ayakkabılarım vardı. Hani bi çocuk hiç usanmaz mı bu ayakkabıdan ? Yok abi işte usanmıyorduk. Bizimkilere hep ondan aldırtırdım. Yaşadıklarıının bizzat aynısını yaşadım emre :) Hakikaten artık hiçbir ayakkabı vermiyor o özlemi. Çocukluk aklı, çocukluk hevesi bambaşkaydı biz küçükken..

 12. Beytullah DALLI

  @TahsinSUNGUR – Abicim amacım ciddi ye almak değildi, neyse oldu bi hata (:

 13. çocukluğumun modası neydi be o günler akşam olsa da parlasam diye beklerdim :)

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*