Vize-Final Öncesi Fotokopi Sendromu

Genel
21 Mayıs 2012
3.075 OKUNMA
1 YORUM
Facebook
Twitter
Google +

Her üniversite öğrencisinin vize/final döneminde içinde bulunduğu bu durum efendim. Aksi iddaa bile edilemez. Bir dönem boyunca derse girilmez, not tutulmaz sınav zamanı gelince bi bakılır ki elde ne not var nede dersle ilgi bir materyal. Bu durumda tek yol çevremizde karınca misali not tutup, dersi takip edenlerden; ağustos böceği misali not dileneceğiz ve ekmek kuyruğu gibi uzayıp giden,başı sonu belli olmayan bi fotokopi kuyruğuna maruz kalacağız.

Ama abi bu ders notu toplama işi inanın not tutmaktan daha zordur. Azimli ve kararlı olmak lazım bence. Kantin kapısına gümrük kurup nöbet tutmak lazımdır. Niye derseniz fotokopi çektirmeye gelen her kişiye “ Ne çektiriyorsun ? “ diye sorulup; dersle alakalı, uzaktan alakalı, çıkmış sorular, çıkabilecek sorular, şunun notu, bunun notu tek tek hepsinden bir nüsha almak kolay iş değildir.
Bu fotokopi işini her ne kadar çalışmasak da yapıyoruz. İşe yarayıp yaramaması önemli değil aslında. Elbet birgün lazım olur yada fazlası göz çıkarmaz arkadaş diyip çektiriyoruz ve kendimizi rahatlatıyoruz. Aynı indirim olan bir mağazada alışveriş yapmaya benzer. Bütün derslerin notları tam da olsa yine de o furyaya kapılıp çeştli notlarda fayda vardır düşüncesi ile çılgınlar gibi fotokopi çektiriyoruz.

Çektiriyoruz çünkü kendimizi bu şekilde tatmin edip rahatlatıyoruz. Elimize o fotokopiler gelince “ Tamam abi bu iş bu kadar “ diyoruz. Belki farklı fotokopi diyerek, aynı fotokopiyi belki iki belki üç defa çektirebiliyoruz ama yinede rahatlıyoruz. İsterse içindekiler saçma sapan olsun sınavdan 24 saat önce elimize geçen bu notların yeterliliğine inanarak notlarla haşır neşir olup güzelce çalışıyoruz. Herşey o kadar güzel ki taki dersteki ilk sıkıntının belirtileri baş gösterene kadar. Ondan sonrasını bahsetmeye gerek görmüyorum. Malumunuzdur.

İşte sınav öncesi yaşanan fotokopi sendromunun öğrencide yarattığı psikoloji bu şekildedir. Ve bu sebeplerden de bu sendrom umutsuz vakadır.

Facebook
Twitter
Google +
YORUMLAR

  1. TahsinSUNGUR

    Valla abi ne diyeyim bilemedim, birebir haklısın.. Bakalım ben beceri sınavında ne yapacağım..

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*