Erkek Adam Ağlamaz ! Küçükken böyleydi, ağlamazdı erkek adam. Zırlamaması için söylenmişti belki o zamanlarda. Peki ya bir gün ağlatılırsa? Ağlamak isterse? Kendini ağlıyor halde bulursa? Erkekliğini mi kaybedecekti?.. Adamlığını mı?.. Ne olacak ki ?
Gizlenmeliydi belki. Yalnız olmalıydı ağlarken, kimseye göstermemeliydi göz yaşını. Ama ya kalabalık bir yerde ağlayacaksa, ağlatılacaksa, tutamayacaksa kendisini? İşte o zaman ellerini alnında birleştirip kapamalı gözlerini. Ya da kollarına güvenmeli..

Ağladığında, erkek adamlığını kaybetmediğini anlayacaktı belki bir gün. Ama hangi gün ?

[ayrac][/ayrac]

Erkeğin çaresizliği başkadır işte.. Hiçbir kızın anlamayacağı kadar belki. Sadece çaresizken çaresizdir çünkü. Çaresiz olduğunu hissettiğinde değil. En güçsüz halinde bile bir gücü vardır. Üstelik kontrol altında tutabildiği bir gücü. Ve o güç karşısında diyeceğiniz o kadar çok şey oluşur ki dilinizin ucunda.. O an, bunları söylemenin zamanı değildir. Başka bir zamanda söyleyeceklerinizse söylemek istediğiniz gibi olmayacaktır.

Kim ne  derse desin ağlar; ama öyle böyle değil. İçin için değil de içine içine ağlar.

Ağlar; ama göz yaşı dökemez sadece. Boğazı düğüm düğüm olur, ağzını aralayıp iki kelime edemez.

Kana kana değil, kan ağlar. Kan damarlarında zehir olur yakar vücudunu. Kadınların ağlaması gibi sel olup akmaz kalbi, üstüne çığ düşer sadece.

Kadınların ağladıkça açıldığı gibi olmaz, kaskatı kesilir vücudu.

Nefesini keser bir şey. Dizlerinin bağı çözülür. Yazmaya, anlamaya ve anlatmaya çalışır ama parmakları hareket etmez daha fazla…

Bilirsiniz, zamanla oluşan bir birikimdir o gözlerden akan.. Ağlıyorsa artık gücü kalmamıştır. En savunmasız en korunaksız en güçsüz olduğu zamandır..

İçten, içinden gelerek, riyasız, hesapsız-kitapsız, sevdiğine/dostuna sevgisi/verdiği değer için, olduğunun dışında, hissettiğinden farklı davranmaya kasmayan, hislerini gizleyip saklamak yerine yaşamayı tercih eden, içi dışı bir ve şeffaf olan bir erkeğin gözünden iki damla yaş düşmüş, çok mu?
Daha insanı yücelten ne olabilir ki? İnsanı diyorum… İnsan olmanın gereği ve farkı bu değil mi diğer canlılardan?
Sen insan olarak muhakeme yeteneğine sahip, düşünebilen, konuşabilen, kendini ifade edebilen ve duygularını yaşayabilen yegane varlıksın.

Yok efendim erkek ağlamaz erkek şudur budur… değildir, erkek de ağlar. Hemde öyle bir ağlar ki… Bu onu kadın yapmadığı gibi aciz ve zayıf da yapmaz, bir tek insan yapar.

Ama kurulacak bir cümle illaki “ Erkek adam… “ diye başlayacaksa , o cümle “ Erkek Adam Ağlamaz “ değil , “ Erkek Adam Ağlatmaz “ olmalıdır.