Benim bir türlü alışamadığım bir konuya açıklık getirmek istedim. Sanırım hala çocukluktan gelen alışkanlıkvar var bende.

O dolapta gördüğüm dondurma kabında, içersinde çok farklı şeyler olduğunu bildiğim halde “ acaba ? “ diyerek kabağına abanıp, hayal kırıklığına uğramaya alışamadım ben arkadaş. Tamam süprizlere açık biriyim fakat bu konuda çok dertliyim.

 

Bugün yine eve geldim ve sıcaktan bunalmış olarak dolaba koştum. Amacım aslında sadece soğuk su içmekti. Dopalta duran Carte D’or kutusu gözüme ilişti. Daha önce görmemiştim bu kutuyu çünkü. Mesela Carte D’or çikolatalı olanda salça, Algida Antep Fıstığı-Vanilya kabında yoğurt filan olurdu biliyorum artık bunları. Ama üzerinde meyve şöleni filan yazınca dikkatimi çekti işte. Aldım elime buz gibiydi, heralde bu sefer dondurma vardır dedim. Birden kapağa yüklendim ve ürperdim. 3-5 saniye hayat durdu yine, anlayamadım yada kabul etmek istemedi bünyem. O anda hayal kırıklığım nirvanaya ulaştı. İçerisinde dünden kalma lahana sarması olduğunu bir dibe vurmuşluk içinde idrak ettim. Çaresizce kapattım kapağını, sessizce odaya yol aldım.

 

Tamam kabul ediyorum, kimi zaman da öyle mutlu eder ki içinden dondurma çıkmaması. Özellikle öğrenci evinde kalanlar çok iyi bilir, bir dondurma kabından yada yoğurt kovasından çıkan yemeğin, sarmanın, dolmanın verdiği mutluluk anlatılacak şey değil.

[ayrac][/ayrac]

Aslında bu davranış klasik bir anne hareketi. Atılmaz o dondurma kabları, yoğurt kovaları. O güzelim dondurma kaplarını atmaya hangi ananın yüreği dayanır sorarım size ? Hangi ana bu acıya katlanabilir ? Fakat anneler düşünmeli ki bu yaptıkları geri dönüşüm hareketi, Türk gençliğinin hayal kırıklıklarıyla dolu bir ergenlik geçirmesine neden oluyor.
Gerçi şunu artık kabul etmek lazım. Türkiye sınırları içerisinde buzluktaki dondurma kabından dondurma çıkmasından daha normal bir durumdur; salça, sarma, dolma çıkması.. Kola şişelerinde bulunan pekmezleri hiç söylemek bile istemiyorum.

 

Hele ki bu yaz tatilinde, anneannemlerde Pringles kabından pirinç çıkmasını anlatmaya kalksam eminim oturur ağlarsınız.

Son olarak Umut Sarıkaya’nın yorumunu ekliyorum ;