Bilgisayar Öğretmeni de neymiş ?

Her Telden
7 Mart 2013
6.042 OKUNMA
15 YORUM
Facebook
Twitter
Google +

atanamayan-bilgisayar-ogretmenleri

Tonla para akıtıp yapılan bilişim teknolojileri sınıfları, çağa ayak uyduracağız diye oluşturulan ve bir zamanlar ilk kademeden itibaren uygulamaya koyulan bilişim teknolojileri müfredatları, e oldu olacak bir de başına öğretmen koyalım mantığıyla üniversitelerde açılan bilgisayar ve öğretim teknolojileri bölümü..

Zamanında eğitim fakültelerinin gözde bölümüyken şimdi diğer bölümlerin acıyarak baktığı bir bölüm. Sonra yürütülen eğitim politikası ve siyasi nedenler uğruna yok edilen bir topluluk; bilgisayar öğretmenleri.

Yeni eğitim sistemine göre ilk kademede dersi olmayan, ikinci kademede dersleri seçmeli olan, not verme gibi bir lüksü olmayan ve bu çağda (evet evet bu çağda ) kaldırılmaya başlayan teknolojileri sınıfları..

Kaldırılmasındaki birinci gerekçe;
“Artık herkesin evinde bilgisayar var ve bilgisayar dersine gerek yok. ”

Kaldırılmasındaki ikici gerekçe;
“ Tablet dağıtılıyor çocuklara. Bilgisayarı temel seviye de ( facebook, msn filan ) bilsinler yeter. Zaten bunları da biliyorlar. Yani bilgisayar dersine hiç gerek yok “

Nasıl bir düz mantıktır anlamıyorum ben. Ortadaki durum sadece bilgisayar öğretmenleri için değil ülkemiz için acınası.
Çocuklara bilgisayarın gerçek amacının oyun oynamak ve internette gezmek olmadığı öğretmek ve temek bilgisayar kullanımı becerisi kazandırmak olduğu bilmeyenlerin umurunda değil.

Oyun oynanıyormuş bu derslerde.
Keşke oynasınlar. O laboratuvarlar boş duracağına klavye, mouse kullanımına aşina olmayan öğrencilerin bu aletleri kullanmada aşama kaydetsinler. Ülkemizdeki imkanlar tüm bölgelerde aynı değil sonuçta.

[ayrac][/ayrac]

Olaya yürütülen eğitim politikası ya da son 4 milli eğitim bakanı gözünde bakacak olursak ;

 • Okullarda tavana projeksiyon montajı yapacak,
 • Öğretmenlerin, müdürün hepsini geçin okuldaki memurun bilgisayarı bozulduğunda bunların tamirine bakacak,
 • Çalışmayan telsiz telefon da dahil olmak üzere okulda bulunan bilimum elektronik eşyayı tamir edecek, fişi olan her şeyden sorumlu tutulacak,
 • Bayramlarda fotoğraf çekerken, ses tesisatıyla ilgilenecek,
 • Elindeki sihirli değnekle modeme dokunup yavaş olan interneti hızlandırma gibi çoğaltılabilecek yeteneklere sahip birisi illa ki olmak zorunda.

Ee bu öğretmenleri her okula koymanın mantığı da yok, iki üç okula ver bir tane bilgisayar öğretmeni koştursun dursun.
Derse de girsin ama dersinin notu olmasın.
Not olmasın ki çocuklar ciddiye almasın.
Çocuklar ciddiye almasın ki bu kişi kendisini öğretmen filan sanmasın.
Hatta mümkünse müdürler böyle bir dersi öğrencilere seçtirmesin.
Bilişim sınıflarının kapılarına kilit vurulsun, yavaş yavaş yok olmaya terkedilsin.

Bakış açısı birebir bu şekilde, abartı değil. Mevcut durum açık net olarak bu.

[ayrac][/ayrac]

Yani sıkıntı o kadar ileri boyutlara ulaştı, o kadar erken yakalamaya başladı ki bu -haksızlıklar- henüz öğretmen olamadan, öğretmen olmayı bırak mezun dahi olamadan böte öğrencileri ” işsiz! okuyacak başka şey mi bulamadın? aç kalacaksın!” cümleleriyle karşı karşıya kalıyor.

Haliyle ne ağız tadıyla öğrencilik yaşanabiliyor, ne de evrimleşip öğretmen olunabiliyor.
En iyisi mi olmasın kimse bilgisayar öğretmeni. En güzeli, Tarih öğretmeni falan olmak. Olan olmuş, biten bitmiş. Geri al yok, yenile yok… Ne zaman ki bu geri ala alıştık zaten, yanlış yapmayı takmaz olduk. Kimse çıkıp diyor mu; hocam Otlukbeli savaşını bir geliştirdim ki sorma filan diye. Yok, yani kafa da rahat. Yoksa bu milli eğitim politikası yeni sürümlere muhtaç.

Velhasıl kelam ülkemiz muasır medeniyetler seviyesine bu şekilde ulaşacak. Yürütülen politika on numara beş yıldız. Aynen devam (!)

Facebook
Twitter
Google +

SONRAKİ YAZI

»

YORUMLAR

 1. kralizasyon

  Vay be. Yurtdışında 10 yaşından küçük çocuklara HTML/CSS/JS gibi temel dersler verilirken biz de bilgisayar bölümü kaldırlıyor ha?! Acınacak haldeyiz, bu devir de bilgisayar bilimi hakkında bölümü olmayan üniversitelere sahip bir ülke düşünemiyorum. Neyiz biz? Üçüncü dünya ülkesi falan mı!?

 2. Ahmet Güler

  Kralizasyon Haklı Bence Konuyu sonuna kadar okudum yazarda haklı çünkü bilgisayarın tuşuna basıp metin 2 gibi oyunlar oynayınca çocuklar profesyonelim diye geziyor :) Bune ya Bundan Sonra Kolaymı Çocuk Büyüyünce doktor olcam diyor görmeniz lazım doktorun neler çektiğini geçen gün doktora gittim adam reçete yazacak tuşları arıyor.

 3. Mustafa OKUMUŞ

  “Okullarda tavana projeksiyon montajı yapacak,
  Öğretmenlerin, müdürün hepsini geçin okuldaki memurun bilgisayarı bozulduğunda bunların tamirine bakacak,
  Çalışmayan telsiz telefon da dahil olmak üzere okulda bulunan bilimum elektronik eşyayı tamir edecek, fişi olan her şeyden sorumlu tutulacak,
  Bayramlarda fotoğraf çekerken, ses tesisatıyla ilgilenecek,
  Elindeki sihirli değnekle modeme dokunup yavaş olan interneti hızlandırma gibi çoğaltılabilecek yeteneklere sahip birisi illa ki olmak zorunda.”

  Ben de bir sınıf öğretmeni olarak şu söylediğin durumları geçen sene görev yaptığım okuldaki bilgisayar öğretmeninde birebir gözlemledim Emre.

  Ancak genel olarak tüm öğretmenlerin durumu aynı diyebilirim. Öğretmenlik artık tamamen itibarsızlaştırılan bir meslek haline geldi maalesef. Şu an köy okulundayım ve kimsenin benden, ne yaptığımdan, nelerle uğraştığımdan haberi yok.

  Açıkçası kutsal meslek durumu çok eskilerde kaldı. Bundan sonra kimseye de öğretmen olmasını, olmayı düşünmesini tavsiye etmiyorum.

 4. Tuncay

  Maksat OT gibi nesil yetiştirmek.

 5. Oğuzhan İsa Temiz

  Türkiye’nin amacı ne artık gerçekten anlamıyorum ? Ahmet Kaya arkadaşımıza gerçekten katılıyorum. Gelecek yıllarda bakalım neler olacak…

 6. Bilgisayamıyor

  Üniversiteler BÖTE ve TEF(son öğrencileri) mezunlarına sahip çıksınlar.. Mezun ediyorsunuz da ne oluyor yani..devlete baskı yapıyor musunuz.. okurken istikbalimiz yok, mezun olunca istikbalimiz yok.. bu nasıl iş..kpss de fulle yakın net çıkartcanda atanacaksın.. tamam hepsi atanmasın ama 90 larada gelmesin bunun sonu.. zaten yazılımda çok iyi olan, ya da bu işi sevenler piyada yazılımcı olarak çalışıyor..

 7. Kemal

  Bu bölüm 2013 yılı itibariyle yerini Bilgisayar Mühendisliği MTOK ‘a bırakıyor. Artık bu bölüm mezunları mühendis diplomasına da sahip oluyor ayrıca formatörlük belgeleri de oluyor. Acınacak durumdan çıkıyorlar yani. Puan olarak ise Meslek Lisesi öğrencilerine 450 puan olan bil. müh. 315 – 320 civarında bir puan ile sunuluyor. Teknoloji Fakültelerinde ders görüyorlar.

 8. mustafa

  birkere üniversitede verilen eğitim vasat ankara için konuşuyorum diyer yerleri bilmiyorum bende meslek lisesi çıkıslı oldugum için bizim okula staja geliyorlardı ve kendını gelıstıren 1 -2 kişi harici kimse birşey bilmiyor.Onun harici ağ sistemi kurulumunu meslek lisesinde nasıl oluyorsa bızım okuldamı anlamadım elektirikciler yapıyor.Öğretmenlerimizde vasat sayılır kitapdan bakıp bize anlatıyorlar hal böyle olunca öğretmenliğe gerek bile kalmıyor keşke mühendisler verse dersleri bende suanda öğretmenlik düşünüyorum ama neden puanı az, ygs ile 4 yıllık bir yer mezun olunca illa bir gün atacagımız için rahatca özel sektörde çalışma durumu :)

 9. Kerim Potuk

  Emre bende böte öğrencisiyim Bu yazıyı benim blogda konuk yazar olarak yayımlayabilirsen çok memnun olurum. Ben böyle bir yazıya başlamayı çok istedim ama herseferinde ağız dolusu küfür edesim geliyor.

 10. y.emre Yazar

  Kerim Potuk, istediğiniz şekilde yayımlayabilirsiniz. Haklı olarak içinizden geçenleri anlıyorum bende :)

 11. Kerim Potuk

  Teşekkür ediyorum hocam anlayışınız için.

 12. Ahmet ÖZALP

  Aynen bende yayınlıyım güzel makale.

 13. Çağrı Mustafa Alkan

  O kadar vahim bir durum ki bu Yunus Emre, ancak şöyle özetlenebilir: “Onlar aya gidiyor, biz daha bırak yaya gitmeyi yürümeyi bile unutmaya zorlanıyoruz”

 14. Nurettin

  Onlar aya gidiyor biz yürüyemiyoruz özet bu olsa gerek ;)

 15. yagmur

  çok doğru yazmışsınız topluluk olarak sesimizi duyurmalıyız bilgisayar gibi teknolojinin kaynağı sayılan bir şeyi çok basitmiş gibi kaldırma yoluna gitmeleri çok yanlış başka ülkelerde programlama dersleri daha alt sınıflara insin diye tartışılırken bizim ülkemizde gereksiz görülmesi çok sinir bozucu tabi hep başkaları geliştirsin nasıl olsa her şeyi dışarıdan alan bir ülkeyiz( ÇOK AKILLICA DEĞİL Mİ?!!)

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*