Neden İnternet Sektöründeyim ? – Mim

Her Teldenİnternet
24 Haziran 2015
3.196 OKUNMA
19 YORUM
Facebook
Twitter
Google +

Daha önce yazmayı planladığım, ufak notlar aldığım fakat bir türlü yazma fırsatını yakalayamadığım konu Ramiz Tayfur‘un blogunda yazıya dökülmüş. Yazı sonunda bize de pas gönderince artık yazmamak için bir bahane kalmadı dedim :)

NEDEN İNTERNET SEKTÖRÜ ?

Aslında neden bu kadar zor bir sektörde yükselmeye çalıştığımızı bende bilmiyorum. Bu sektör için çok yanlış bir ülkede doğmuş, büyümüşüz. Zor olana talip olmuşuz, bir manada akıntıya karşı kürek çekmeye çalışıyoruz.
Abartıya kaçmadan söylüyorum. Bu sektörde çalışanlar, aslında diğer gelişmiş ülkelerdeki internet sektörü ile canım ülkemdeki durumu çok basit bir şekilde gözlerinin önünde canlandırıp acı tabloyu mukayese edebilirler.

Hal böyleyken neden bu sektörün bir parçası oldum sorunsalına bir açıklık getirmek gerekirse, tamamen “ilgi” diyebilirim. İlgim nispetinde başarılı olmak için de elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Her geçen gün bir adım daha ilerlemek için ilk günkü heyecanımı korumaya gayret ediyorum :)

Bir blog bazen bir blog olmaktan çıkar…

Bu blog tutma da, bu sektöre olan ilgimi arttıran sebeplerden sadece birisi.
Bu blogu açalı da 5 yıl olmuş. Bu beş yıllık süre içerisinde hiç kapanmadı, yazdığım zamanlar oldu; haftalarca açmadığım zamanlar geldi geçti ama yıllardır ayakta durmakta.
Blogu açmadan önce de bu yazma isteği içimde olan bir hevesti. Sadece heves olarak kalmaması için bir heyecanla açtığım, sonrasında bende tutkuya dönüşen bir durum.

Aynı çocuğum gibi bir şey oldu benim için. Onu memnun etmek için elimden geleni yapıyorum, ayrı bir sorumluluğu var diyebilirim :) Psikolojik bir terapi özelliği de taşıyor bu blog tutma işi. İnsanın kendini anlatmasına, düşüncelerinin havada kalmamasına öyle büyük katkı sağlıyor ki.

Ayrıca kendimce faydalı bulduğum ve başkalarının da faydalanacağını umarak ( en azından o niyetle ) bir şeyler paylaşmak ve dönüt almak insanı çok mutlu ediyor.

Bende günlük gibi kullanıyorum çoğu zaman. İleride bundan beş yıl sonra dönüp 10 yıl önceki yazılarımı okumak ayrı bir mutluluk. Çoğu zaman gülüp geçiyorum eski yazıları gördükçe ama bana neler kattığını da o zaman daha iyi anlıyorum. Şiddetle tavsiye etme nedenlerimden birinci sırayı bu almakta :)

Ayrıca bu blog sayesinde o kadar çok kişi ile tanıştım ki sanırım 3 milyar 750 mılyar mılyon kişi filan oldu. En basitinden hepsi birbirinden değerli fakat sektöre bakan yönüyle iki iş arkadaşı kazandım. Bu iş arkadaşları zamanla ailem oldu. Hayatımda geleceğe dönük aldığım kararlarda etkili olan kardeşlerimi yine bu blog sayesinde tanıdım. Bir blog bazen bir blog olmaktan çıkıyor; geleceğinize yön veren kişilerle tanışmanıza bile vesile olabiliyor işte :)

Belki blog tutma meselesinde merak edilenlerden birisi de “bu işte para var mı hacım ?” meselesi.
Şunu açık ve net bir şekilde yazabilirim ki; bu işi para için yapanlara ne maddi ne manevi kazanç sağlıyor. Eğer maddi bir beklenti içerisine girmezseniz, manevi anlamda da ciddi kazanımlar elde edebilirsiniz. Maddi kazanç hiç olmayacak değil, fakat birinci plana onu koymak her zaman kaybetme sebebi oluyor.

Ben yine bu blog vesilesiyle aldığım işlerden, tanıştığım kişilerle yaptığımız projelerden ve yine yukarıda belirttiğim iki iş arkadaşımla giriştiğimiz çalışmalar sayesinde; üniversite döneminde dört yıl boyunca ailemden tek kuruş almadım :) Yakın zaman önce üşenmedim hesapladım sadece üniversite döneminde, net de rakam vermek istemiyorum fakat ciddi bir gelir elde etmişim. Ama dediğim gibi blogu açarken hiç aklımda olmayan şeylerdi bunlar.

Durum bundan ibaret olunca dostlar, artık bu sektördeki çarklardan bir dişli de siz olunca “neyse bu sektör bana göre değil; başka sektöre yöneleyim” deme imkanınız da olmuyor. Olsa bile yukarıda belirttiğim gibi hayatınıza yön veren sürprizler olunca bu sektörden kopamaz hale geliyorsunuz.

Hem neden blog yazıyorum, hemde neden bu sektördeyim sorusuna birlikte cevap vermeye çalıştım. Her ne dedemlere gittiğimde kumandanın içini açıp içini kolanyalı pamuk ile silip “hehe, dede tamamdır ben yaptım” desem de seviyorum mesleğimi :)

Baki selamlar :)

 

Facebook
Twitter
Google +

ÖNCEKİ YAZI

«

SONRAKİ YAZI

»

YORUMLAR

 1. Gerçekten güzel bir mim yazısı olmuş. Mim’e geri dönüşün için ayrıca teşekkür ederim. Bu arada neredeyse tüm dünya nüfusuyla haşır neşir olmuşsun Yunus :). Ne mutlu sanaki blogun sanada iyi arkadaşlar, dostlar kazandırmış. Aslında özellikle bu noktaya dikkat çekmek için bu mim’i oluşturmuştum mim olsun yazalım diye değil. Yakında kamu spotuna dönüşür, herkes bir blog açma hevesi ile yanıp tutuşmazsa iyidir. Gerçi vesile olursak hepimiz ne mutlu bize. Tekrar teşekkür ediyorum bakalım sonu nereye varacak..

 2. Valla eline sağlık abi çok güzel bir yazı olmuş. Dün de İsmail Abi’nin yazısını okumuştum yine döktürmüşsünüz. :)

 3. Gerçekten etkileyici bir yazı teşekkürler.

 4. Yararlı bir yazı teşekkürler

 5. Teşekkürlerr =)

 6. blogunuzu takip ediyorum guzel yararlı bilgiler için tşkler emeginize saglık

 7. Gerçekten başarılı ve etkileyici bir yazı olmuş.

 8. güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

 9. Korku dolu bu sektörde başarılar dilerim

 10. Başarılı.

 11. Paylaşımlarınızı keyifle takip etmekteyim, paylaşım için teşekkür ediyorum.

 12. Hızlı Adam

  Keyifle okudum. Bencede maddi gelir olsun ya da olmasın bilgisayar başında geçirilen zamanı en iyi değerlendirme yöntemlerinden biri blog yazmaktır. 2005’ten bu yana blog yazıyorum. 2013 yılında eski bloglarımı kapatıp profesyonel anlamda tek bir blog ile yürümeye başladım. Şimdi koşuyorum. Koştukça keyifli olmaya başladı. Herkese tavsiye ederim. Yazı için teşekkür ederim. Kalemine/klavyene sağlık :)

 13. Blogunuzu çok beğendim. Daha sık takip ediceğim. Teşekkürler

 14. Teşekkür ederiz internet sektöründe ve bilginizi paylaştığınız için…

 15. Belkide bu yüzden adaş seni kendime çok benzetiyorum, hepsini okudum hepsinden ayrı ayrı anlam buldum kendime :)

 16. Keyifle okudum. Çok yararlı bir yazı olmuş.

 17. Başarılı bir yazı. Emeklerinizden dolayı teşekkür ederim. Keyifle inceliyorum bloğunuzu.

 18. Hem eğlenceli hemde beyni biraz daha fazla çalıştırıyor diyelim :). Güzel ve yararlı bir yazı olmuş teşekkürler.

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*