Din Alerjili Elitimsiler

Her Telden
20 Şubat 2013
3.388 OKUNMA
22 YORUM
Facebook
Twitter
Google +

Özel hastanelerde görmeye alışık olduğumuz fakat devlet hastanelerinde çoğunluk olmayan türbanlı doktorlar. Şimdi yazının başında çok özür dileyerek böyle bir ayrıma tabi tutuyorum Türbanlı Doktorlar diye. Yazının sonunda da nedenini açıklayarak belirteceğim.

Rutin kan değerleri ölçümü için gittiğim hastanede türbanlı bir hekime rast geldim. Hayat normal akışında, her şey seyrinde. Randevu saatinden önce gitmişim, sıramı bekliyorum. Fakat yıl olmuş 2013, millet uzaya turlar ile geziler düzenliyor, sırasını bekleyen bir amca da Türbanlı hekim diye bir şeyler söyleniyor.  Ama tepkisini fısıltı ile yanında bulunan kişiye belli ediyor.

Gönül ister ki yanaşıp cevap vereyim fakat hastane gibi bir ortamda olacak iş değil. Bu zihniyetteki insana sorsan kız çocukları okusun; ama ilerde başını örtecek olanlar okumasın. Öğrenmesin. Hele hele tedavi edici, muhtaç olunacak konuma asla gelmesin.

Nasıl bir zihniyettir, hayata nasıl bir bakıştır bu böyle ? Her başı açık doktor, hakim, savcı, öğretmen… demokratiktir ve laik devletin temsilcileridir kanısına varmak nasıl bir hastalıktır, yok mudur ilacı ?

[ayrac][/ayrac]

Biliyorsunuz bizim ülkemizde sokaktan geçeni doktor yapmıyorlar. Bunun okulu var, bilmem şu kadarlık hizmeti var. Var oğlu var. Eğer bu doktor kişisi diğer kişiler gibi bu badireleri atlatmış ve de bu ünvanı almışsa kimi ne haddine karşı çıkmak, eleştirmek.

Aslında giderek azalan bu kesim; türban kullanmayı, namaz kılmayı, oruç tutmayı hobi olarak gören insanlar. Yok değil, gerçekten var böyleleri. Hani insanları yaptıkları işleri bir tarafa koyup, görünüşleriyle eleştirmek anca bizim ülkemizde olur. Tamam, insanlara hizmet etmiyorsa anlarım, o zaman eleştir. Eleştir de türbanına bağlama.

Bi hastaya doğru düzgün bakmayan başı açık doktorla karşılaştığımızda ” başı açık doktorlar hep böyle işte, hastaya bakamıyor, bütün başı açık doktorlar falanda filanda “ demiyoruz ama, işini iyi yapmayan bi “türbanlı” doktor çıkınca karşımıza, sıkıntıyı doktorun kendisine değil de başına taktığı türbana bağlıyoruz ?

Saçma değil mi ? Gerçi buna saçmalık da denemez… Saçmalığın da insan aklı (ya da akılsızlığı) ürünü olan bir üst sınırı var. Bu nasıl bir şey, nasıl bir hastalık ?

Düşünsenize sen yıllarını ver, her türlü hastalıkla hastayla tanış, tedavi yöntemleriydi ilacıydı çaresiydi öğren ama böyle bir hastalığın tedavisini öğreneme. Yok çünkü tedavisi. Hipokrat mezarından kalksa o bile üzülürdü böyle bir hastalığı tedavisinin olmayışına.

 

Son olarak en başta kendimi anlatmak için türbanlı doktor dedim, şimdi şuraya bağlamak istiyorum. Türbanlı doktor – türbansız doktor mukayesesinden vazgeçip, işini iyi yapabilen doktor ve iyi yapamayan doktor olarak alınsın bu kriter.

Çirkin sözler etmekten, ötekileştirmekten, düşmanlık beslemekten yorulmuş zihinleri bir tarafa koyup, hekim seçerken bu tip kıstaslara bağlı kalınmaması temennisi ile…

Facebook
Twitter
Google +

ÖNCEKİ YAZI

«

SONRAKİ YAZI

»

YORUMLAR

 1. Yasin Ergül

  Açmam saçımı açmam..telimi göstermem baba
  Varsın emeklerim olsunlar heba
  Ama bir gün kalemi tutarsam hesaba
  Dünde sende vardın neyleyim baba

  Tevekkül Allaha’dır zillete katlanılmaz
  Ya örtüm ya okul, ortası olmaz
  Gel gör halimizi baba; yürek dayanmaz
  Öz yurdumda esirim neyleyim baba …

  Bir kızın okula almadıkları için yazdığı şiirin bir bölümü..

  Şu da buna nasihat gibi yazılmış bir şiirin parçasıı:
  allah?ın yardımı gelecek inan
  yanlışa sapmıştır siyasi sanan
  kim derse sana ?inanma yalan?
  Mevla?nın emrinden kaçılmaz kızım

  sana yobaz diyene ne kadar yazık
  pislikle yoğrulmuş mayası bozuk
  bunların bizlere attığı kazık
  bir değil on değil sayılmaz kızım

  sanırım her şey anlatılıyor şiirlerde…

 2. Ahmet Çetintaş

  Güzel bir yazı olmuş bende katılıyorum yazdıklarına ve böyle bir ayrımın kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Ancak biliyorsun ki bazı şeyler bir anda değişmez. Sonuçta sihirli değnek yok kimsede. O yüzden zamanla bu tarz ayrımların veya düşüncelerin kalmayacağına inanıyorum. Ancak zamanla tabi.. Bir anda değil..

 3. Tahsin S.

  Başı kapalı olduğu için eleştirdiği kadın o orda rahat etsin diye, hastalığına çare bulunsun diye var. İşte bu anlattığın tipte insanlar beyinleriyle düşünemeyen insanlar abi. Üzücü bi durum ama insanların düşüncelerine etki edemiyosun.. O öyle despot düşünmeye devam ediyo.

 4. Şüpheli

  Eğer o mevkiyi hak etmişse bence ne olursa olsun saygı duyulması gerekiyor. İster kapalı olsun ister açık olsun.

 5. Nurçin

  Michaelsikkofield.blogspot’un da dediği gibi bu ülkede namazı vakti yerinde olan insanlar yobaz, din hakkında yalan yanlış konuşan insanlar ise elit oluyorlar.. Gerçekten garip ve bir o kadar absürt bir durum.

 6. y.emre Yazar

  @Ahmet Çetintaş her şey eminim zamanla çözülecek fakat zamanla çözülecek diye arada kaybolup gidenlere de yazık oluyor, hakları gasp ediliyor. Ama temennimiz o ki en kısa sürede bu sorunlar çözülür.

  Diğer arkadaşların görüşlerine de harfiyen katılıyorum.

 7. Burak

  Hocam bir şey sormak istiyorum: Diyelim ki erkek bir hasta türbanlı bir doktora gitti ve mahrem yerini gösterecek.Türbanlı bayan doktorun ona bakması sizce ne derece doğru ? (kaldı ki ülkemizde bazı yerler hariç doktor kıtlığıda yok).
  Ben kapalı,dinine bağlı kişilerin bu tür işlerde çalışmasını uygun görmüyorum.Onun için en büyük hizmet çocuğunu yetiştirip hayırlı bir evlat vermektir.
  saygılar…

 8. y.emre Yazar

  Burak yani “Türbanlı bayan doktorun” diye sormuşsun sorunu fakat Türbanlı olup olmaması bu konuda hiçbir farklılık ortaya koymuyor. Yani bazı zaruriyet ve mecburiyet durumları olabilir araştırılması lazım.

 9. Usluer

  Kardeşim yine güzel bir konuya değinmişsin. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Kesinlikle görüş farklılıkları olmalı insanlar arasında. Görüş farklılıkları olmalı ki insanlar doğruyu yanlışı ayırt etmeli. Yazdıklarını okuyorum da aynı düşüncelere sahibiz, aynı kafa yapısına sahibiz. Bu yüzden en baştan kanım kaynamıştı sana kardeşim. :)

  Şimdi yazına istinaden birkaç şey söyleyim. Bizim ülkemizde senin tabirinle elitimsi insanlar benim tabirimle bağnaz insancıklar dinine bağlı insanların üst kademede olmalarını çekemiyorlar. Bunların amaçları dinine bağlı kişileri üst kademelere getirmemek, hepsi bu. Aslında biz toplum olarak laikliği -özür dileyerek söylüyorum- götümüzden anlıyoruz. Bütün sorun da burada başlıyor.

 10. y.emre Yazar

  Eyvallah İsmail, benden yana aynı düşünceler var yani :)

  Dediğin gibi bu insanımsılar bazen işte belli birtakımı şeyler arkasına saklanarak ülkede atını istediği gibi koşturmaya alışmış :) Zaman bakalım ne gösterecek.

 11. Selim

  Her zaman ki gibi ülkemiz’de gündem olan bi konuya değinmişsin !

  Aslında ne garip diğer ülkeler’de başı örtülmüş ama istediği gibi yaşayan istediği mesleği yapanlar varken Müslüman olan Türkiye’de ! bu işler hep yobaz ve gericilik olarak adlandırılıyor. Başı kapalı diye kim bilir arkasından neler söylüyor ? Olsun olsun bu işler hep böyle müslüman olan Türkiyemde yobaz ve gericilik olarak görülsün ama örnek alınan Avrupa’da öyle bi şey görülmesin ! Türkiye’de dincilik her zaman geri ve yobaz olarak görülmüyor. Allah bu ülkeyi islah etsin başka ne diyebilirim ki !

 12. Tuncay

  Onlara şu cevabı vermek kafidir; Özgür bir ülkede Türbanlının başına Açığında şarabına karışmayın arkadaş.
  Müdahale varsa zaten demokrasi özgürlük sıfırdır

 13. kralizasyon

  Bir de bayan doktor isteyen maço kocalar var ya eşleri için, hem de kızlarını okutmayan, ya onlara ne demeli?

 14. Serhat Kılıç

  Çok Haklısın Kardeşim.
  Sana Katılıyorum.
  Sana Kimin Başı Kapalıysa , Biz Senin Karına , Kızına Karışıyor Muyuz ?

 15. Anonim

  İyi güzel söylemişsin arkadaşım ama şu sözün son derece mantıksız değil midir? “Bi hastaya doğru düzgün bakmayan başı açık doktorla karşılaştığımızda ” başı açık doktorlar hep böyle işte, hastaya bakamıyor,””

  Kapalı bayan doktor, erkek hastaya bakmadığında, bunu elbette dindarlığına dayandırabiliriz. Açık bayan doktor erkek hastaya bakmadığında, ortada dini herhangi bir belirti(tesettür gibi) olmadığı için din üzerinden bağlama yapamayız. “Başı açık olduğu için bakmıyor diye neden denmiyor?” demek saçma yani. Kapalı bayan doktorlardan erkek hastalara ilgisiz davrananlar var, bizzat da şahit oldum. Başı açık olup da ilgisiz davranan da çok var ama onların dini görüşünü belirten bir şey olmadığı için dinini ya da dinsizliğini sebep göstererek bu yüzden ilgisiz demek mantıksız.

 16. Halil Arıcı

  Dinci değil mi ? Hepsi aynı.

 17. pala remzi

  iyi demişsin hoş demişsin de her şey zıttıyla oluyor.
  dinden alerji duyup dindarları küçümseyenler kadar, ateistler otistiktir diyenler de var.
  keşke her ikisi de olmasa ama bunu da göz önünde bulundurmak lazım.

 18. Mert Tuncer

  Nedenini söyleyeyim şu söz ile; ” Türkiye Cinselliğin Afrikasıdır “

 19. Serdar Yücekaya

  Subjektif bir yazı. Türban meselesinin aslını astarını hesaba katmadan yoldan geçen sıradan bir adamın bakış açısı ile yazılmış. Eleştirilerimi sıralamak isterdim ama malum bu yazıdan daha uzun bir yazı çıkacak ortaya.

  Türban olayını tartışmak isteyen insaların bundan önce üzerine okuması ve tartışması gereken konuylar kanımca

  1. Türklerin müslümanlığa girişleri ve müslümanlıkta mezhep seçerken hareket noktaları
  2. Kemalizmin türk-islam sentezine bakışı. ayrı ayrı değerlendirirsek Türkçülüğün ne kadarına ve islamcılığın ne kadarına bir devlet politikası olarak izin verdiği
  3. Siyasal islamın türban üzerinden ajitasyon ve propaganda yaparken, türbanlı kitleleri bu siyasetin önce “askeri” sonra “kurbanı” pozisyonuna getirmiş olması
  4. Siyasal islamın -kısmen ve az da olsa milliyetçileri- sonraki dönemlerinde de türban “silahını” hiç bir kenara bırakmamaları ve Kemalistlerin Aleviler üzerinden yürüttüğü politikayı siyasal islamcılarında türbanlılar üzerinden yürütmesi

  konularında biraz okur ve tartışırsanız göreceksiniz ki olay hastanedeki türbanlı hekim, üniversitedeki türbanlı öğrenci değil

 20. y.emre Yazar

  Serdar Yücekaya burada türban meselesini hakkında sorunları yazmadım ben, dikkat ettiyseniz toplumdaki algıyı dile getirdim. Yazıyı yoldan geçen birisi gibi değil de Müslüman bir ülkenin Müslüman bir bireyinin bakış açısı ile yazdım.

  Sizin gibi düşünmediğim için subjektif bir yazı olmuş olabilir, fakat bu işin aslı da astarı da ortadadır. Keşke eleştirilerinizi sıralasaydınız da sizdeki algıyı görebilseydim.

 21. Emirhan BÜLBÜL

  Ne yazık ki ülkemizde bu tür ayrımlar yapılıyor. Gönül ister ki böyle olmasın açık,kapalı ayrımı yapılmasın.

 22. İslam dinini seçenleri, dinini yaşayanları bozmak için, içlerinden gelen nefreti kusmak için, tahrik etmek için tetikte bekleyen sözüm ona ‘bazı şeyleri aşmış entelektüel’ kişilikler var. Onları görebilmek çok da zor değil. Twitter aç hashtag listesini gör müslümanlıkla ilgili herhangi bir hashtag’e gir ilk 10 olmasa bile (bu aralar çok itibar görmüyorlar çünkü kimse sallamıyor artık onları) ilk 50’de kesin 1 tanesine denk gelirsin. Gir bak profiline daha fazla sarıl müslümanlığına. Başörtüsü falan kalsın adamlar nelere takıyolar ya.

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*